Xiaomeng „VKLiooon” Li mistrzynią świata w Hearthstone’a!

03.11.2019, 11:02:00

Coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Kobieta wygrała bardzo prestiżowy turniej, zostając mistrzynią świata w Hearthstone’a. Po trofeum GrandMasters 2019 sięgnęła Xiaomeng „VKLiooon” Li, zgarniając przy okazji 200 000 dolarów. – To najlepszy sposób, by odpowiedzieć ludziom, którzy wątpili we mnie tylko dlatego, że jestem dziewczyną. To pokazuje, że dziewczyny mogą być profesjonalnymi zawodniczkami tak jak faceci – mówiła po zwycięstwie.

Dyskusja o rywalizacji płci w esporcie trwa od zawsze. Jedni zastanawiają się, dlaczego kobiety nie są w stanie walczyć na równi z facetami, drudzy nie mają nic przeciwko żeńskim turniejom. VKLiooon udowodniła jednak, że w Hearthstonie bariery nie istnieją.

Najpierw przedarła się przez chińskie zmagania, eliminując po drodze wielu faworytów, a później świetnie zaprezentowała się na imprezie finałowej w Anaheim. Jako jedyna z ośmiu uczestników nie przegrała żadnej gry – najpierw w grupie pokonała 2:0 toma60229 i Fenomeno, a później w półfinale wyeliminowała Casie’a, wygrywając 3:2. W tym najważniejszym pojedynku stanęła naprzeciw bloodyface’a, czyli ćwierćfinalisty ostatnich mistrzostw świata i zdobywcy trzeciego miejsca na poprzednim turnieju tej rangi.

To nie przestraszyło chińskiej zawodniczki, która pewnie szła po triumf. Ostatecznie stanęła na najwyższym stopniu podium, nie przegrywając w finale nawet jednej gry. Ten triumf jest bardzo ważny zarówno dla niej, jak i wszystkich miłośniczek gier, które chcą dotrzeć na szczyt. Jak przyznała Li, sama była ofiarą dyskryminacji. Dwa lata temu, gdy była na liście rezerwowych do wzięcia udziału w turnieju, usłyszała, że to nie jest droga dla niej.

Teraz udowodniła, jak wielu ludzi się myliło. – Chcę powiedzieć wszystkim dziewczynom, które marzą o rywalizacji w esporcie: Jeśli chcesz to zrobić i wierzysz w siebie, powinnaś zapomnieć o swojej płci i po prostu to zrobić – powiedziała po wzniesieniu trofeum.

Zwycięstwo VKLiooon jest pierwszym takim sukcesem kobiety w najwyższej klasie rozgrywkowej Hearhstone’a. Patrząc jednak na styl w jakim do niego doszło, możemy być pewni, że jeszcze nieraz zobaczymy Li walczącą o najważniejsze trofea.

Dla Chinki tytuł zdobyty w Stanach Zjednoczonych jest też o tyle ważny, że jeszcze niedawno zastanawiała się nad swoją przyszłością. Przyznała, że nie lubi studiować prawa i dawała sobie rok na sprawdzenie, czy jest w stanie rywalizować na profesjonalnym poziomie. Teraz poznała odpowiedź.

Fot. Blizzard / Helena Kristiansson

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze