x-kom AGO pozbawione tytułu! HONORIS nowym mistrzem kraju

x-kom AGO pozbawione tytułu! HONORIS nowym mistrzem kraju

25.05.2021, 10:43:03

Organizatorzy ESL Mistrzostw Polski oficjalnie odebrali x-kom AGO tytuł mistrza kraju. Trofeum, a także wszystkie nagrody trafiły w ręce do niedawna srebrnych, a dziś już złotych medalistów z HONORIS. To wynik przywoływanego niedawno dochodzenia.

Prowadzone od kilku dni śledztwo doprowadziło organizatorów ESL Mistrzostw Polski do najskrajniejszej ze skrajnych sytuacji. Oficjalnie potwierdzono bowiem złamanie regulaminu rozgrywek, podważając jednocześnie uczciwość wygranego przez x-kom AGO finału. Przedstawiciele turnieju postanowili odebrać Jastrzębiom trofeum, mistrzowski tytuł nakładając na reprezentantów HONORIS.

Dokładnie sprawdziliśmy i przedyskutowaliśmy sprawę naruszenia regulaminu przez x-kom AGO zarówno wewnętrznie, jak i z ESIC. Dowody jasno wskazują na to, że stream z finałowego meczu był uruchomiony oraz w zasięgu wzroku co najmniej dwóch przedstawicieli x-kom AGO, z których jeden był również w bezpośrednim kontakcie z zespołemkomunikuje ESL Polska w oficjalnym oświadczeniu.

AGO odpowiedziało na wszystkie nasze zapytania i udostępniło wszystkie dostępne zasoby, a także przedstawiło prawdopodobny scenariusz wskazujący na to, że przedstawiciele popełnili ten błąd bez złych intencji. Wobec tego powstrzymaliśmy się od zastosowania jeszcze ostrzejszych środków, takich jak dwuletnia dyskwalifikacja z turniejów ESL. Ze względu na wyżej opisaną sytuację wynik finału ESL Mistrzostw Polski rozstrzygnięto na korzyść HONORIS – czytamy dalej.

Głos zabrał ponadto Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy ESL:

Podczas finału 21. Sezonu ESL Mistrzostw Polski został naruszony regulamin naszych rozgrywek. Po wielodniowej weryfikacji dostępnych materiałów, w które był zaangażowany niezależny zespół administratorów, podjęto decyzje o weryfikacji wyniku meczu x-kom AGO vs. HONORIS na korzyść tego drugiego zespołu. Dziękuję za obszerne wyjaśnienia oraz pełną współpracę po stronie zespołu AGO, jednak dodatkowe materiały, które zostały udostępnione, nie rozwiały wszystkich wątpliwości – przyznał.

Organizatorzy w wielu miejscach zapewnili, że konsekwencje, z którymi skonfrontować musi się x-kom AGO, to łagodny wymiar kary. Organizacja prowadzona przez Macieja Opielskiego w innych okolicznościach mogłaby zostać zdyskwalifikowana z wydarzeń współtworzonych przez ESL na dwa kolejne lata.

***

W niedzielę 16 maja rozegrany został wielki finał wiosennego sezonu ESL Mistrzostw Polski. Do walki o miano najlepszej drużyny nad Wisłą stanęli gracze x-kom AGO i HONORIS. Po dwóch skrajnie różnych mapach – wyrównanej i bardzo jednostronnej – na szczycie podium ostatecznie stanęły Jastrzębie.

Na jednym z pomeczowych filmów społeczność dopatrzyła się jednak przewinienia ze strony x-kom AGO. Okazuje się, że w pokoju gamingowym, w którym obecni byli m.in. Damian “Furlan” Kisłowski, Michał “snatchie” Rudzki, Eryk “leman” Kocęba czy Mikołaj “minirox” Michałków, znajdował się komputer z odpaloną transmisją meczową. Z uwagi na materiał, który wyciekł do sieci, rozpoczęło się więc dochodzenie mające ustalić, czy Jastrzębie faktycznie dopuściły się tzw. stream snipingu.

Mistrzostwo w cieniu kontrowersji. ESL prowadzi dochodzenie w sprawie x-kom AGO

***

Decyzją ESL Polska i ESIC x-kom AGO zostało tytułu mistrza pozbawione. Wobec tego to HONORIS awansuje do ESL National Championships Global Playoff, a także zgarnie główną nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych.

Fot. x-kom AGO / Krystian Pilawa

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze