Walka o równość i esportowe marzenia

03.12.2020, 13:56:39

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami składamy hołd wszystkim tym, którzy mimo przeciwności losu walczą o swoje esportowe marzenia i przekonania. Sama ambicja i zawziętość czyni z was prawdziwych zwycięzców. 

Permastunned Gaming

W gąszczu wszystkich tych bezbarwnych esportowych organizacji, za którymi nie przemawiają ambicje czy pasja, a chęć pogrubienia portfela, można znaleźć kilka kolorowych wyjątków. Jednym z nich jest islandzkie Permastunned Gaming. Co w nim takiego wyjątkowego? Cóż, poza tym, że wywodzi się z Islandii, co w świecie esportu już jest co najmniej szokujące, wyróżnia się jeszcze jednym aspektem. Zatrudnia graczy z niepełnosprawnościami.

I nie mówimy tu o zlepku kumpli, czy jakiejś jednorazowej akcji. Permastunned Gaming chce działać jak każda inna organizacja esportowa i każdego miesiąca konsekwentnie poszerza swoją działalność. Nie brakuje tam specjalistów od CS:GO, Doty2, Call of Duty: Modern Warfare i nie tylko. Poza tym islandzki projekt nie zamyka się nawet na obszar Europy. Organizacja poszukiwała bowiem ostatnio członków do amerykańskiej dywizji Doty2. 

– Cześć, nazywam się ZiRiuS i jestem fizycznie niepełnosprawnym graczem CS:GO z Islandii. Reprezentuję organizację esportową zwaną Permastunned Gaming i chcielibyśmy zrekrutować więcej graczy z niepełnosprawnościami do naszej drużyny CS:GO. Permastunned Gaming ma już zawodników Doty2 i Modern Warfare i walczy także w Mortal Kombat, Tekkenie i nie tylko. Aktualnie mamy trzech przedstawicieli drużyny CS:GO – każdy z nas posiada rangę LE lub wyższą. Rangi nie są jednak dla nas istotną sprawą. Jeśli masz pasję do gry, lubisz rywalizację i chcesz stawać się lepszy, to nam wystarczy napisał w jednym z postów ZiRiuS.

I co najważniejsze – nie jest to projekt działający z ukrycia. Zmagania Permastunned Gaming można śledzić na internetowych transmisjach członków organizacji. Tą broszką najczęściej zajmuje się wspomniany ZiRiuS, który strumień włącza niemal codziennie, a znajdziecie go w tym miejscu.

Można? Pewnie, że można. Wystarczy mieć na siebie pomysł i wspomnianą pasję. I może Permastunned Gaming nie zwycięży turnieju rangi Major, ale dla nas wygrali go już dawno. Bo to, co robią, zasługuje na każdą nagrodę. W końcu jest wiele osób z niepełnosprawnościami i esportowym marzeniem. A gra dla tej organizacji, która ciągle poszerza swoją działalność, po części je spełnia.

#GamingBezBarier

Społeczność niepełnosprawnych miłośników esportu wsparła wczoraj przełomowa inicjatywa. O co chodzi? #GamingBezBarier to projekt, w ramach którego powstanie esportowy słownik dla osób niesłyszących. Ba, to nie wszystko. Kolejnym smaczkiem jest fakt, iż weekendowe finały Polskiej Ligi Esportowej będą transmitowane z tłumaczem języka migowego. I tak to się robi.

– Dostając propozycję współtworzenia słownika gamingowego dla osób głuchych nie mogliśmy się nie zgodzić. Wzięcie udziału w takiej akcji wpisuje się w misję działania Komunikacji bez barier, dzięki, której od 2011 roku udostępniamy osobom głuchym możliwość korzystania z tłumacza języka migowego online. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wspólnie tworzyć historię rozszerzania dostępności esportu dla osób niesłyszących i jako pierwsi tłumaczyć tego rodzaju wydarzenie – mówiła Karina Akseńczuk, Menadżerka Komunikacji bez barier, SEVENET S.A.

Czym jest i co zawiera zapowiadany słownik esportowy dla osób niesłyszących? To nic innego jak zbiór tłumaczeń różnych zagadnień powiązanych CS:GO na język migowy. Jakich? FLASH, MVP, RUSH, PISTOLETÓWKA, ACE, FULL i wiele innych. W sumie przetłumaczono aż dziewiętnaście znaków, którymi tłumacze będą posługiwać się w trakcie weekendowej transmisji. Wszystkie tłumaczenia znajdziecie w tym miejscu.

– Poszukiwanie rozwiązań, które mogą wyjść poza znany w świecie esportu szablon, to droga kreatywna i zaskakująca. Chcemy pokazywać, że granie w gry komputerowe, to rozrywka bez ograniczeń i bez barier, dla wszystkich, niezależnie od uwarunkowań. Mam nadzieję, że chociaż w najmniejszym stopniu sprawimy przyjemność tym, którzy do tej pory nie mogli w taki sposób przeżywać wydarzeń gamingowych – tłumaczy Joanna Marks, Head of Media Relation, Polska Liga Esportowa.

– Mamy poczucie, że stworzyliśmy coś niesamowitego, najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii pojawi się słownik esportowy do gry Counter Strike : Global – Offensive w Polskim Języku Migowym – puentowała Agnieszka Szeliga, Sekretarz zarządu, Fundacja Akademia Młodych Głuchych.

A nam pozostaje trzymać kciuki za projekt współtworzony przez Polską Ligę Esportową. To być nie może nie tylko krok naprzód w szerzeniu esportowego nasienia i udostępnianiu go dla wszystkich. Mamy nadzieję, że będzie to przełom w kwestii walki z cyfrowym wykluczeniem. Tak często spotykanym, tak mocno bagatelizowanym.

B

Najlepsi z najlepszych

A jeśli wciąż są tu tacy, którzy wątpią w to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą dawać czadu, przygotowaliśmy kilka przykładów. Kojarzycie Loopa? To częściowo głuchy i niewidomy gracz z Ameryki Północnej. To też niezwykle sympatyczny i utalentowany gość. Gość, którego historia zainteresowała najpopularniejszych graczy z całego świata, a ci z pomocą całej społeczności pomogli spełnić mu wiele marzeń. A mimo utrudnień gra on tak:

Więcej podobnych i jeszcze lepszych zagrań znajdziecie na jego kanale Youtube.

Jest też krajowy bohater. Człowiek, który w pewnym sensie stał się jedną z polskich ikon esportu. Gość, o którym miał powstać film dokumentalny. Przyjaciel najlepszych graczy, chłopak o wielkim sercu. Miał przyjemność grać razem z legendami pokroju TaZa czy NEO i… wcale nie odstawał. Nazywa się Marcin “Kofin” Bielańczuk, a strzela mniej więcej tak:

***

Jaka przyszłość czeka graczy komputerowych z niepełnosprawnościami i marzeniem o karierze? Esport powoli przebija się do Igrzysk Olimpijskich. A stamtąd najkrótsza droga do Paraolimpiady. Skoro sportowcy mogą, to esportowcy chyba też, prawda? Między innymi tego, ale też większego społecznego zrozumienia życzymy wszystkim tym, którzy każdego dnia poza trudami zwykłego życia zmagają się z czymś więcej.

Tagi:
#GamingBezBarier Kofin Loop Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami Permastunned Gaming
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze