
Gracze w gotowości, bierki rozstawione! Kto okaże się najlepszy na szachownicy?
Przez najbliższe trzy dni na całym świecie wystartuje więcej niż pięć tysięcy wydarzeń w ramach projektu #ErasmusDays. Ponad trzysta z nich odbywać będzie się w Polsce. Wśród nich bezsprzecznie króluje Turniej w Szachy Online, który rozpocznie się właśnie dziś.
W turnieju udział wziąć mógł dosłownie każdy. Zapisy były bowiem otwarte i czekały zarówno na najmłodszych fascynatów szachowych, jak i starszych graczy. Choć Erasmus swoje działania kieruje przede wszystkim do uczniów i studentów, tym razem nie wprowadził jednak ograniczeń związanych z uczęszczaniem do placówki edukacyjnej. Na linii startu zameldowało się ponad 250 zawodników z całej Polski.
– Nasza organizacja działa w sektorze młodzieży, ale trzeba podkreślić, że Erasmus+ jest dla wszystkich. Projekty kierujemy do dzieci szkolnych, studentów, dorosłych czy seniorów. Każdy znajdzie coś dla siebie. #ErasmusDays promować ma tym razem cyfryzację i włączanie społeczne. Podczas turnieju szachowego chcemy postawić na to duży nacisk, pokazując, że Internet jest dla wszystkich. W szachach bariery przecież nie obowiązują – młodzi mogą rywalizować z osobami w leciwym wieku, świetnie się przy tym bawiąc – opowiadała przed startem wydarzenia Agnieszka Ucińska, Desk Officer w Sektorze Młodzieży Programu Erasmus+.
Rozgrywki rozpoczną się już dziś. Internetowe zmagania szachistów będzie można śledzić codziennie przez najbliższe trzy dni od godziny 13:00 do 16:00. Czwartek i piątek upłyną w rytm potyczek kwalifikacyjnych. W sobotę przed wirtualnymi szachownicami usiądą natomiast najlepsi z najlepszych, aby stoczyć bój finałowy. Całość skomentują mistrz FIDE Kacper Polok oraz Arcymistrz Maciej Klekowski. Ambasadorem rozgrywek został natomiast Maciej “Marianczello” Domin. Na najbardziej wyróżniających się graczy czekają interesujące nagrody rzeczowe.
– Przede wszystkim wymieniłbym zalety gry w szachy, których nie brakuje – mówił nam Maciej “Marianczello” Domin zapytany o to, dlaczego warto wziąć udział w turnieju – zarówno z perspektywy gracza, jak i widza. – Powiedziałbym, że szachy to dobra zabawa, że łączą ludzi i że tego typu turnieje mogą być naprawdę ciekawym doświadczeniem. Warto się sprawdzić i spróbować powinny szczególnie te osoby, które z różnych powodów na wydarzenia stacjonarne wybierać się nie mogły. Tu jest to banalnie łatwe. Wystarczy kilka kliknięć, a na monitorze pojawi nam się wirtualna szachownica, do której maszyna dobierze nam rywala – kontynuował.
„Liczę na to, że to nie ostatni raz, gdy esport i edukacja pozaformalna krzyżują swoje drogi”
Turniej transmitowany będzie na oficjalnym kanale Esports Association. Stowarzyszenie raz jeszcze wspomaga bowiem Narodową Agencję Fundacji Erasmus+ w celu propagowania jej inicjatyw za pośrednictwem esportu.