Gracze w gotowości, bierki rozstawione! Kto okaże się najlepszy na szachownicy?

Gracze w gotowości, bierki rozstawione! Kto okaże się najlepszy na szachownicy?

14.10.2021, 11:29:38

Przez najbliższe trzy dni na całym świecie wystartuje więcej niż pięć tysięcy wydarzeń w ramach projektu #ErasmusDays. Ponad trzysta z nich odbywać będzie się w Polsce. Wśród nich bezsprzecznie króluje Turniej w Szachy Online, który rozpocznie się właśnie dziś.

W turnieju udział wziąć mógł dosłownie każdy. Zapisy były bowiem otwarte i czekały zarówno na najmłodszych fascynatów szachowych, jak i starszych graczy. Choć Erasmus swoje działania kieruje przede wszystkim do uczniów i studentów, tym razem nie wprowadził jednak ograniczeń związanych z uczęszczaniem do placówki edukacyjnej. Na linii startu zameldowało się ponad 250 zawodników z całej Polski.

Nasza organizacja działa w sektorze młodzieży, ale trzeba podkreślić, że Erasmus+ jest dla wszystkich. Projekty kierujemy do dzieci szkolnych, studentów, dorosłych czy seniorów. Każdy znajdzie coś dla siebie. #ErasmusDays promować ma tym razem cyfryzację i włączanie społeczne. Podczas turnieju szachowego chcemy postawić na to duży nacisk, pokazując, że Internet jest dla wszystkich. W szachach bariery przecież nie obowiązują – młodzi mogą rywalizować z osobami w leciwym wieku, świetnie się przy tym bawiąc – opowiadała przed startem wydarzenia Agnieszka Ucińska, Desk Officer w Sektorze Młodzieży Programu Erasmus+.

Rozgrywki rozpoczną się już dziś. Internetowe zmagania szachistów będzie można śledzić codziennie przez najbliższe trzy dni od godziny 13:00 do 16:00. Czwartek i piątek upłyną w rytm potyczek kwalifikacyjnych. W sobotę przed wirtualnymi szachownicami usiądą natomiast najlepsi z najlepszych, aby stoczyć bój finałowy. Całość skomentują mistrz FIDE Kacper Polok oraz Arcymistrz Maciej Klekowski. Ambasadorem rozgrywek został natomiast Maciej “Marianczello” Domin. Na najbardziej wyróżniających się graczy czekają interesujące nagrody rzeczowe.

Przede wszystkim wymieniłbym zalety gry w szachy, których nie brakuje mówił nam Maciej “Marianczello” Domin zapytany o to, dlaczego warto wziąć udział w turnieju – zarówno z perspektywy gracza, jak i widza. – Powiedziałbym, że szachy to dobra zabawa, że łączą ludzi i że tego typu turnieje mogą być naprawdę ciekawym doświadczeniem. Warto się sprawdzić i spróbować powinny szczególnie te osoby, które z różnych powodów na wydarzenia stacjonarne wybierać się nie mogły. Tu jest to banalnie łatwe. Wystarczy kilka kliknięć, a na monitorze pojawi nam się wirtualna szachownica, do której maszyna dobierze nam rywala – kontynuował.

„Liczę na to, że to nie ostatni raz, gdy esport i edukacja pozaformalna krzyżują swoje drogi”

Turniej transmitowany będzie na oficjalnym kanale Esports Association. Stowarzyszenie raz jeszcze wspomaga bowiem Narodową Agencję Fundacji Erasmus+ w celu propagowania jej inicjatyw za pośrednictwem esportu.

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze