To nie prank x2. YNk opuszcza FaZe

To nie prank x2. YNk opuszcza FaZe

28.10.2020, 19:04:41

Nie jest to z pewnością najłatwiejszy dzień w historii FaZe Clanu. Kilkanaście minut temu oficjalnie ogłoszony został transfer Nikoli „⁠NiKo⁠” Kovača do G2 Esports, a dosłownie przed momentem o rozstaniu z organizacją poinformował również trener zespołu – Janko „⁠YNk⁠” Paunović. Dla Serba jest to zakończenie niemalże dwuletniej przygody z międzynarodową drużyną gwiazd. 

W momencie, w którym transfer NiKo do G2 stał się faktem, wydawało się, że dotychczasowy szkoleniowiec FaZe będzie odpowiedzialny za kolejną przebudowę formacji. Wszelkie wątpliwości zostały jednak bardzo szybko rozwiane i teraz mamy już pewność, że DreamHack Open Fall był ostatnim turniejem, podczas którego YNk pomagał zespołowi.

Ogłaszam dziś moją decyzję o ustąpieniu z pozycji trenera w FaZe. Już od jakiegoś czasu drużyna mierzyła się z problemami, zarówno w grze, jak i poza nią i choć próbowałem je rozwiązać, to niestety nie odniosłem w tej materii zbyt wielu sukcesówrozpoczął swoje oświadczenie serbski trener.

Paunović do FaZe dołączył w styczniu 2019 roku, kilka dni po tym, jak ogłoszone zostało jego rozstanie z MIBR. Wraz z zespołem sięgnął po trofea podczas takich imprez jak ELEAGUE CS:GO Invitational 2019, BLAST Pro Series: Miami oraz BLAST Pro Series: Kopenhaga. Nie da się jednak ukryć, że ambicje zawodników oraz organizacji nie zostały nigdy spełnione. Duży wpływ miała na to zresztą polityka transferowa amerykańskiej marki, która była oparta na sprowadzaniu wolnych agentów pokroju Filipa „NEO” Kubskiego czy Daurena „AdreNa” Kystaubayeva.

Wiele wskazywało na to, że 2020 rok może być dla FaZe przełomowy. Formacja dowodzona przez NiKo wygrała kwalifikacje IEM Katowice, a później dołożyła do tego zwycięstwo w trakcie sezonu zasadniczego wiosennej edycji BLAST Premier. Podopieczni YNk otarli się nawet o play-offy turnieju w Spodku, jednak później na zespół została zrzucona niespodziewana bomba. Po kolejnych niezłych występach podczas ESL Pro League oraz ESL One: Road to Rio, na kolejną przerwę od gry zdecydował się Olof „olofmeister” Kajbjer. Wszystkie pozytywne odczucia dotyczące FaZe odeszły w niepamieć.

W efekcie zespół przeżywał kolejne rozczarowania. O ile podczas DreamHack Masters Spring 2020 oraz wiosennych finałach europejskiej odsłony BLASTA udało się zająć trzecią lokatę, o tyle w trakcie cs_summit 6, ESL One Cologne i 12. sezonu ESL Pro League byliśmy świadkami dramatu. Gra zespołu była gorzej niż tragiczna, a zakontraktowanie Markusa „Kjaerbye” Kjærbyea wydawało się być kompletną klapą.

Ostatnim pozytywnym wynikiem FaZe było zwycięstwo w ramach europejskiej odsłony Intel Extreme Masters New York.

Z uwagi na wspomniane wcześniej problemy, czuję, że największą szansą na zrobienie kroku do przodu dla mnie, jak i dla zespołu, jest rozstanie. Przejście NiKo do G2 umożliwia graczom oraz organizacji znalezienie nowego trenera, oraz prowadzącego, którzy będą w stanie pociągnąć zespół we właściwym kierunku – stwierdził YNk w swoim oświadczeniu.

Aktualny skład FaZe:

  • Håvard „rain” Nygaard
  • Marcelo „coldzera” David
  • Helvijs „broky” Saukants
  • Markus „Kjaerbye” Kjærbye

Fot. DreamHack / Adela Sznajder

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze