Tabasko: Musimy tworzyć przestrzeń do rozwoju dla przyszłych gwiazd

Tabasko: Musimy tworzyć przestrzeń do rozwoju dla przyszłych gwiazd

11.04.2021, 12:07:45

Podobne inicjatywy bezsprzecznie są potrzebne środowisku. Każdy turniej, w którym mogą wziąć udział drużyny amatorskie czy szkolne, jest pożyteczny. Musimy tworzyć przestrzeń do rozwoju dla przyszłych gwiazd i myślę, że Szkolne Mistrzostwa Esportowe w Płocku spełniają tę rolę doskonale – mówi nam Wojciech „Tabasko” Kruza – doświadczony zawodnik League of Legends, reprezentant Illuminar Gaming, a niegdyś ambasador projektu Szkolnych Mistrzostw Esportowych.

Czy długo trzeba było namawiać cię do tego, aby zostać ambasadorem Szkolnych Mistrzostw Esportowych?

Nie trzeba było. Lubię wspierać podobne inicjatywy, a kiedy dowiedziałem się, kto stoi za projektem, to nie miałem już żadnych wątpliwości, że chcę wziąć w nim udział. Od razu spodobał mi się fakt, jak wszystko jest przygotowane, ale też oprawa rozgrywek pozwalająca drużynom uczestniczyć w nagrywkach oraz sesji zdjęciowej w Płocku.

Jak odnalazłeś się w roli komentatora – pamiętasz emocje towarzyszące relacjonowaniu spotkań?

Przyszło mi to z łatwością, co nie zmienia faktu, że na pewno trudniej komentuje się turnieje amatorskie niż te wyższej rangi. Muszę przyznać, że wcielenie się w rolę komentatora sprawiło mi bardzo dużo przyjemności i bez problemu wszedłem w relacjonowanie tego turnieju.

Jest to coś, co ekscytuje cię na tyle, by się tą formą wyrazu zainteresować w przyszłości?

Raczej nie. Lubię komentarz, ale nie wiązałbym z nim przyszłości. Może hobbystycznie i okazjonalnie, bo sprawia mi to przyjemność, ale na pewno nie na pełen etat.

Jak po niemal dwóch edycjach oceniasz sam projekt Szkolnych Mistrzostw Esportowych?

Podobne inicjatywy bezsprzecznie są potrzebne środowisku. Każdy turniej, w którym mogą wziąć udział drużyny amatorskie czy szkolne, jest pożyteczny. Musimy tworzyć przestrzeń do rozwoju dla przyszłych gwiazd i myślę, że Szkolne Mistrzostwa Esportowe w Płocku spełniają tę rolę doskonale.

Czy jako stawiającemu pierwsze kroki graczowi League of Legends brakowało ci podobnych inicjatyw na szczeblu szkolnym?

Pamiętam, że gdy byłem jeszcze uczniem, ESL organizował Mistrzostwa Miast w Counter-Strike’a 1.6. Każdego roku byłem zajarany i nie mogłem się doczekać momentu ogłoszenia turnieju, aby razem ze znajomymi zapisać się do rozgrywek. W pewnym momencie turniej jednak zniknął. A szkoda, bo zmagania tego pokroju na pewno pozwalały wybić się niektórym zawodnikom. Zdecydowanie brakowało czegoś takiego na scenie League of Legends. Szkolne rozgrywki były tak naprawdę rzadkością.

Myślisz, że gdyby szkoły wcześniej wspierały esportowe pasje uczniów, scena mogłaby rozwinąć się bardziej?

Raczej jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Być może fakt, że dziś pojawiają się inicjatywy wspierające uczniów, rozwinie scenę w przyszłości – powiedzmy za trzy, cztery lata.

Rozgrywki pokroju Szkolnych Mistrzostw Esportowych – a więc zmagania na szczeblu lokalnym – są odpowiednim miejscem do wyszukiwania młodych talentów?

Myślę, że warto się nimi zainteresować w kontekście scoutingu, bo czasem w rozgrywkach pokroju Szkolnych Mistrzostw Esportowych można dostrzec prawdziwe perełki. Nie jest tak, że automatycznie zauważymy w grze gwiazdy światowego formatu, ale jeśli poświęcimy czas na analizę i uważne przyglądanie się graczom, prędzej czy później trafimy na kilku, którzy w przyszłości mogą być dobrzy.

Zauważyłeś więc zawodników mających potencjał na zawojowanie sceny i np. rywalizację w Ultralidze?

Jeszcze nie, ale myślę, że to tylko kwestia czasu i niebawem zobaczymy kogoś, kto spokojnie będzie mógł starać się o miejsce w drużynie z Ultraligi.

Szkolne Mistrzostwa Esportowe

Szkolne Mistrzostwa Esportowe

Finał drugiej edycji Szkolnych Mistrzostw Esportowych rozpocznie się dziś o godzinie 15:00. Transmisję z wydarzenia znajdziecie w TYM miejscu. O tytuł mistrza powalczą uczniowie spod sztandaru Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Zarówno Utevo Lux, jak i ekipa My Po Redbulle reprezentuje bowiem jedną placówkę oświatową.

Fot. Polsat Games
Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze