Roccat Pyro – mechanik na każdą okazję

Roccat Pyro – mechanik na każdą okazję

09.06.2021, 20:14:28

Nie tak dawno w moje posiadanie wpadły dwie wysokiej jakości klawiatury mechaniczne firmy Roccat – znany i lubiany model Vulcan 120 AIMO, a także gwóźdź dzisiejszej recenzji, czyli nowiutki i lśniący Pyro. To właśnie o drugim egzemplarzu będziemy dziś głównie rozmawiać, choć nie ukrywam, że oba mają ze sobą wiele cech wspólnych.

Kto klika, ten znajdzie

Niewiele jest przyjemniejszych uczuć na świecie, niż kilka pierwszych kliknięć na zupełnie nowej klawiaturze mechanicznej. Początek przygody z Pyro również do takich momentów należał, choć pierwsze odczucie nie do końca pokrywało się z tym, co możemy przeczytać w zakładce z parametrami.

Czego dowiadujemy się o klawiszach?

 • Czerwone przełączniki TTC
 • Punkt aktywacji na wysokości 2,0mm
 • Siła robocza 45g
 • Całkowita odległość skoku 4,0mm
 • Żywotność rzędu 50 milionów kliknięć

Na papierze wygląda to więc na nieco mniej delikatny sprzęt niż w przypadku Vulcan 120 AIMO, jednak w rzeczywistości różnica wydaje się nieco większa. Kliknięcia są wyczuwalne, palce się nie ślizgają, a po kilku chwilach przyzwyczajamy się do nieco większej całkowitej odległości skoku. Przesiadka ze wspomnianego Vulcana i innych modeli o podobnych parametrach może więc chwilę zająć, jednak do samego działania klawiszy nie można się długo przyczepiać.

Roccat Pyro

Do czegoś jednak trzeba, bo co to by była za rzetelna recenzja. Po zagłębieniu się w pracę klawiszy, da się usłyszeć delikatne skrzypienie podczas klikania. Ci z wyczulonym słuchem mogą więc nazwać to problemem, jednak w codziennym użytku niepożądane dźwięki jednym uchem wpadają, a drugim równie szybko wypadają.

Wulkaniczny dźwięk

My to o klawiaturach, a nie audio-pogaduchach, jednak na wyróżnienie w Pyro zasługuje rozwiązanie zaczerpnięte właśnie z serii Vulcan. Umieszczony w rogu panel sterowania głośnością jest bowiem świetnym bajerem, który spotkał się z pozytywnym odzewem społeczności i zapewne właśnie dlatego Pyro również z niego korzysta. Co prawda ci z nieco grubszą skórą na palcach mogą sporadycznie chaczyć o klawisze z części numerycznej, jednak nie jest to wielka przeszkoda w korzystaniu z pokrętła głośności.

A skoro o dźwiękach już mowa – chyba każdy z nas ma w domu osobę, której przeszkadza nieustanne stukanie w mechaniczną klawiaturę. Switche wykorzystane w Pyro niwelują jednak niepożądane dźwięki do minimum, a jedynym problematycznym dźwiękiem pozostaje samo uderzanie klawisza o podstawę. Sąsiedzi mogą spać spokojnie.

Roccat Pyro

Estetyka stadiony świata, tylko ten plastik…

Pyro to nie kolejny toporny mechanik, który ilością gadżetów i udziwnień przeciętnego Kowalskiego zniechęca już na pierwszy rzut oka. Zamiast tego ROCCAT zdecydował się na dużo bardziej eleganckie rozwiązanie. Klawiaturze charakteru dodaje niezawodne oświetlenie AIMO. No po prostu – kto nie lubi kolorków?

W zestawie z klawiaturą otrzymujemy klasyczną, ergonomiczną podstawkę na nadgarstki. Znów bez udziwnień, znów z klasą i elegancją i znów… plastik? Z jednej strony jest to minus, w końcu plastik pozostanie plastikiem, jednak cała konstrukcja nie sprawia wrażenia nietrwałej. No i przede wszystkim – mówimy tu o produkcie, który jest wyceniany na raptem $100. To raczej budżetowy mechanik – na pewno tańszy od Vulcan 120 AIMO. Najlepszym odzwierciedleniem oceny będzie więc stosunek jakości do ceny, a w tej rubryce na Pyro narzekać nie powinniśmy. Oczywiście w klawiaturze nie brakuje aluminiowych elementów – nic z tych rzeczy. To właśnie one świadczą o trwałości sprzętu.

Roccat Pyro

Czym Pyro ustępuje Vulcanowi 120 AIMO?

Ceną, to na pewno,choć różnica nie jest tak wielka. A tak całkiem poważnie – Vulcan 120 AIMO to ciut bardziej futurystyczny model i samym wyglądem trafi zapewne do zupełnie innej grupy docelowej. Pyro natomiast to klasyka sama w sobie, która na pierwszy rzut oka przypomina znane i lubiane modele, a w dodatku korzysta z najnowszych rozwiązań.

Trudno porównywać obie klawiatury, jednak jeśli mielibyśmy te dwie stówki więcej, to przekazalibyśmy je na cel charytatywny, a do swojej kolekcji dorzucili Pyro. Tak po prostu.

Zalety Roccat Pyro:
 • Dodatkowy panel kontroli dźwięku
 • Wysoki stosunek jakości do ceny
 • Elegancki, klasyczny wygląd
 • Stosunkowo ciche switche
Wady:
 • Delikatne skrzypienie klawiszy
 • Dużo plastikowych elementów

Klawiaturę możecie zamówić w tym miejscu.

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze