Redeye odsuwa się z branży. Bitwa na oskarżenia wymyka się spod kontroli

Redeye odsuwa się z branży. Bitwa na oskarżenia wymyka się spod kontroli

29.06.2020, 21:29:05

Paul „Redeye” Chaloner porzucił pracę w świecie esportu. Wieloletni pracownik największych firm w branży zdecydował się na ten ruch po artyleryjskim ostrzale oskarżeń ze strony Jamesa Banksa – popularnego komentatora i prowadzącego sceny środowiskowych wydarzeń. Jak twierdzi Redeye – wymierzone w niego argumenty mijają się z prawdą. Banks nie zamierza jednak cofać swoich słów.

 „Prawda o Paulu „Redeye’u” Chalonerze & Code Red

Konflikt na linii esportowych wyjadaczy eskalował w ubiegłym tygodniu. James Banks niespodziewanie opublikował bowiem obszerny dokument zatytułowany The truth about Paul 'Redeye' Chaloner & Code Red („Prawda o Paulu „Redeye’u” Chalonerze & Code Red). Kilka stron oświadczenia zbudowano na zarzutach skierowanych w stronę Redeye’a, który miał szantażować Banksa, a także znęcać się psychicznie nad innymi osobami, z którymi współpracował.

Musiałem to napisać, ponieważ groźby i szantaż ponownie zostały we mnie wymierzone, choć tym razem nie tylko przez Paula „Redeye” Chalonera, ale także jego agencję Code Red, a mianowicie Luke’a Cottona – zaczyna Banks. – Wiele osób odważyło się zabrać głos i opowiedzieć mi swoje historie, ale Redeye i Code Red powstrzymali dziennikarzy i publikacje opowiadające tę historię, grożąc również im, mimo że mamy dowody. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom z cienia wyjdzie więcej osób, które zostały skrzywdzone przez tych ludzi. Cel jest prosty: usunąć tę chorobę ze sceny esportowej. Trwa ona zdecydowanie za długo – kontynuował.

Banks przywołał szereg historii, które mają potwierdzić, że Redeye i inni pracownicy firmy Code Red podjęli się próby zniszczenia jego kariery i życia. Głównym zarzutem kierowanym w stronę autora książki This is esports (and How to Spell it) są groźby zniszczenia Banksowi kariery. Ten, aby uratować swoją pozycję w esporcie, miał być Chalonerowi posłuszny i nie poddawać pod wątpliwość jego słów czy decyzji, gdy ci pracowali w jednej firmie – Gfinity.

Przez osobiste utarczki z Chalonerem komentator podobno zatracił się w depresji, a teraz ponownie wraca do „ciemnego miejsca, w którym nigdy więcej nie chciałby się znaleźć”. Wagę zarzutów podnosi fragment o myślach samobójczych. – Nie pozwolę, aby podobni ludzie zrujnowali mi życie i wpędzili mnie w depresję. Nie pozwolę też, by głowę znów opanowały mi myśli o samobójstwie. […] Będę potrzebował bardzo dużo czasu wolnego, aby poradzić sobie z traumą, którą mi wyrządzili i skoncentrować się na tym, co dla mnie najważniejsze – czytamy.

„Moja odpowiedź na ostatnie oskarżenia Jamesa Banksa”

Redeye nie kazał długo czekać na swoją odpowiedź. W tekście pt. My response to recent accusations from James Banks (Moja odpowiedź na ostatnie oskarżenia Jamesa Banksa) zaprzeczył części z postawionych mu zarzutów – choć nie odniósł się do wszystkich opisanych przez Banksa sytuacji.

Chcę, aby jasnym było to, że nigdy nie powiedziałem Jamesowi, że musi mnie wysłuchać, bo inaczej nie będzie pracował w branży. To nieprawda. Prawdą jest jednak, że wewnętrznie zdecydowaliśmy w Gfinity, że w tym czasie nie był wystarczająco dobry i chcieliśmy obrać inną drogę – odbija piłeczkę Redeye, tłumacząc dlaczego z jego perspektywy Banks został zwolniony z obowiązków kontraktowych Gfinity w 2015 roku.

Rozmawiałem bezpośrednio z Jamesem o tym, że ten nie został wybrany jako host, ponieważ chciałem być szczery. Nie mogłem dopuścić, by ten usłyszał to z drugiej ręki. Teraz jest jasne, że moja opinia go zdenerwowała. Prawdą jest to, że nie doceniałem go wówczas w roli hosta, ale nie sądzę, aby moja opinia na ten temat przyczyniła się jakkolwiek do zatrzymania lub zaszkodzenia jego karierze. Na pewno nie było to moim zamiarem – zaznacza dalej Chaloner.

Oświadczenie Redeye’a nie odnosi się jednak do wszystkich zarzutów Banksa. Esportowy ekspert otwarcie przyznał się jednak do tego, że jego charakter nie jest łatwy, przez co nieświadomie mógł krzywdzić ludzi. – Czy mam wybujałe ego? Tak. Czy czasami wymyka się ono spod kontroli? Tak. Czy próbowałem nad tym pracować? Absolutnie – wylicza. – Wiem, że krzywdziłem ludzi i czasami źle ich traktowałem; zdarzały się sytuacje, w których byłem dziecinny i pozwalałem emocjom przejąć nad sobą kontrolę – pisze w innym fragmencie.

Ciąg dalszy nastąpił

Na tym się jednak nie skończyło. Po oświadczeniach opublikowanych przez Redeye’a oraz jego ówczesnego współpracownika Luke’a Cottona, James Banks zabrał głos ponownie. Wyciągnął przy tym rodzinne brudy i prywatne sprawy Chalonera, w które zaangażowana była również jego była żona oraz dzieci. To właśnie przywołanie sądowej sprawy zmotywowało Redeye’a do zakończenia esportowej kariery.

Po atakach na moją postać w ciągu ostatnich kilku dni postanowiłem odejść od esportu. Mógłbym poradzić sobie z tym całym gównem rzuconym we mnie (mieszanka prawd, półprawd i fałszu), ale kiedy wciągnięto w to moje dziecko, granica została przekroczona. To wymyka się jakimkolwiek rozsądnym atakom i jest po prostu okrutne. Powtórzę to, co powiedziałem w najgorszym poście, który napisałem dwa dni temu. Poszedłem do sądu i nie zostałem uznany za winnego. Ponowne pogłębienie tego w celach publicznych jest niesprawiedliwe wobec mnie i moich dzieci – rozpoczął oświadczenie pożegnalne. – W ciągu ostatniej doby bardzo zbliżyłem się do odebrania sobie życia i uważam, że odejście od esportu jest jedynym sposobem na przetrwanie. Jestem teraz całkowicie załamany – pisze dalej.

Redeye zapewnia, że nie będzie już gospodarzem wydarzeń esportowych i całkowicie usunie się z życia publicznego w esporcie. Zrezygnował ponadto ze stanowiska dyrektora zarządzającego firmą Code Red, choć jak zaznacza to „niesamowita firma pełna wspaniałych ludzi”.

Chciałbym ofiarować przeprosiny tym, których nie traktowałem zbyt dobrze, nigdy nie zamierzałem was krzywdzić. Mam nadzieję, że rozwijacie długą i udaną karierę. Uwielbiam swój czas w -sporcie i chciałbym podziękować wszystkim fanom, którzy kiedykolwiek mnie wspierali. Nie myślałem, że tak zakończy się moja esportowa przygoda, ale jestem naprawdę wdzięczny za wszystko – stawia kropkę nad „i” Chaloner.

Przez 18 lat esportowej kariery Redeye działał na wielu esportowych scenach – m.in. Starcraft 2, Quake 3, Quake 4, Quake Champions, Unreal Tournament, Unreal Tournament 2004, Counter-Strike: Source, Call of Duty 2, Counter-Strike: Global Offensive, Hearthstone, World of Warcraft, Smite, Dota 2, FIFA, Team Fortress 2 czy Project Gotham Racing. Komentował mecze, prowadził turnieje, stał na czele ekip ekspertów, udzielał się dziennikarsko, a także napisał książkę.

Do tej pory nie potwierdzono słów żadnej z zaangażowanych w wymianę zdań osób. Nie wiadomo, jak skończy się historia i czy trafi na drogę sądową. Aktualnie spór Banks kontra Redeye to typowa sprawa słowa przeciwko słowu.

Spis oświadczeń osób zaangażowanych w wymianę zdań:

  1. Pierwsze oświadczenie Jamesa Banksa
  2. Odpowiedź Redeye'a
  3. Odpowiedź Luke'a Cottona
  4. Zmodyfikowana wersja oświadczenia Jamesa Banksa
  5. Oświadczenie Redeye'a ogłaszające koniec esportowej kariery
Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze