Polski Związek Żeglarski wchodzi w esport!

Polski Związek Żeglarski wchodzi w esport!

30.05.2020, 09:25:07

Jak w tytule – Polski Związek Żeglarski wchodzi w esport. Robi to całkiem sensownie, bo zamierza wyłonić reprezentację, włączyć się do światowych rozgrywek czy… wydawać e-licencje zawodnikom. Wszystko w grze Virtual Regatta.  

W esporcie mieliśmy już wiele związków, najgłośniejszym z wiadomych przyczyn jest i będzie Polski Związek Piłki Nożnej, który nie tylko stworzył kadrę narodową, ale też systematycznie organizuje mecze towarzyskie z innymi reprezentacjami, a obecnie także turniej dla kibiców. Pojawienie się tu żeglarskiego odpowiednika może i jest lekkim zaskoczeniem, ale większym z pewnością jest pomysł, jaki na działania w branży mają przedstawiciele PZŻ.

Projekt eŻeglarstwa jest bardzo atrakcyjny, gdyż promocja występuje nie tylko w zakresie rozrywki, ale również na płaszczyźnie zarówno edukacyjnej, jak i sportowej, co daje dodatkowy potencjał i obszar do zagospodarowania przez PZŻ. Chcemy wykorzystać tą szansę, szczególnie, że esport ma realne szanse na znalezienie się w programie igrzysk olimpijskich. Aktywność PZŻ w obszarze eŻeglarstwa uważamy nie tylko za naturalne posunięcie, ale również za rozwiązanie przyszłościowe, związane z pewnymi kierunkami rozwoju sportu (esport), szansą na pozyskanie większego uznania odbiorców, zainteresowania mediów żeglarstwem oraz szansą na rozbudowanie oferty sponsoringowej Związku – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Związek swoje działania będzie opierał na darmowej grze, która promowana jest także przez światową federację World Sailing. Virtual Regatta przetarło już szlaki w Polsce, bo wirtualna rywalizacja stała się zastępczym zajęciem kadry narodowej żeglarstwa, a trener Paweł Kowalski organizuje nawet specjalne rozgrywki. Tego typu inicjatywy pojawiają się też w klubach czy okręgowych związkach. To jednak dopiero początek.

PZŻ chce, by zakres eŻeglarstwa obejmował cały kraj, a rozgrywki wskoczyły na wysoki poziom. Drogą do profesjonalizmu ma być wydawanie zawodnikom e-licencji i organizacja cyklu regat wirtualnych. Z tego powodu przy związku został powołany specjalny zespół, który ma zająć się opracowaniem zasad i regulaminu zmagań.

Rywalizacja na szczeblu centralnym możliwa będzie tylko z posiadaniem licencji sportowej lub amatorskiej. Koszt tej drugiej wyniesie 10 zł. Na podstawie tych zawodów wyłonieni mają być uczestnicy Mistrzostw Polski i kadra narodowa. Następnie zacznie się rywalizacja w światowych rozgrywkach, bo PZŻ włącza już polskich zawodników do systemu, rankingu i klasyfikacji World Sailing.

Musimy przyznać – jak na pierwsze kroki w esporcie, brzmi to sensownie!

Fot. Google Play

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze