Pawlik o kończącej się umowie z Riotem: To tylko początek tego, co planujemy razem robić

Pawlik o kończącej się umowie z Riotem: To tylko początek tego, co planujemy razem robić

17.06.2020, 16:47:39

Bartosz Pawlik, Dyrektor Sprzedaży i Strategii w firmie Frenzy, odwiedził Weszło FM, w którym opowiedział o starcie nowego sezonu League of Legends, uczestnikach Alior Bank Ultraligi, utworzeniu 2. dywizji Ultraligi czy kończącej się umowie z Riot Games. Wybraliśmy kilka fragmentów tej rozmowy. 

O wzroście liczb oglądalności w internecie:

Jak zwykle, powodów jest kilka. Trudno ustalić ten najważniejszy, ale trzeba powiedzieć, że miesiące wakacyjne zawsze przynoszą lepszą oglądalność. Młodzi ludzie mają przerwę od obowiązków w szkołach czy na studiach, więc mają czas na przyjmowanie dodatkowych treści. Argumentem są też sukcesy Polaków na arenie międzynarodowej – w EU Masters, co zaowocowało zwiększeniem liczby slotów, a także w zeszłorocznych mistrzostwach świata, co dało kolejny powód do śledzenia europejskich zmagań. Międzynarodowe sukcesy budują, tak samo jak w sporcie. Kolejną sprawą jest to, że podczas pandemii ludzie spędzają więcej czasu w domach, więc pilotami rządzą dorośli, którzy przy okazji śledzą to, co dzieje się w związku z wyborami prezydenckimi. Dzięki temu kanały informacyjne notują wzrosty, a dzieci łapią za telefony czy siadają przed komputerem i zaczynają oglądać stary, dobry esport. Myślę, że te trzy powodu składają się na wzrost oglądalności.

O nowych drużynach z potencjałem na kary za zachowanie:

Chyba mało osób to wie, ale G2 Esports jest drużyną, która dostała najwięcej kar od Riot Games za zachowanie w social mediach. Są rekordzistami ze względu na używany język i zamieszczane memy, a nadal to najlepsza drużyna, z największą liczbą fanów, która jest jednocześnie na ustach całego świata. Zgadzam się z tym – trzeba wyznaczać sobie ścieżkę, ale musi być na tyle szeroka, by każdy mógł odnaleźć się w swoim języku. Przekraczanie granicy na pewno jest niekorzystne.

Jest pole do zbudowania hype’u w inny sposób, co widać było po obecności K1ck w finale EU Masters. Między innymi T1 czy Cloud9 wrzuciły na profilowe zdjęcie Pukiegostyle’a, co pokazuje jak wiele jest jeszcze niezagospodarowanej przestrzeni. I oczywiście można podążać za G2, którego zachowanie często jest też smaczne i mieści się we wszelkich granicach poprawności, ale czasami przeginają i dostają za to kary. Ja będę się uczył od najlepszych i jak będzie trzeba, też będizemy karać. Myślę jednak, że wszyscy dostrzegą sposób, że można być i poprawnym, i niegrzecznym jednocześnie.

O stylu drużyn:

Na pewno profesjonalizacja branży sprawia, że w danych ekipach pojawiają się ludzie od social mediów, PR-u, strategii i co za tym idzie – są tez różne próby, z jednej strony udane, z drugiej nie. Jeśli jednak ktoś by nie próbował, nigdy nie znalazłby odpowiedzi, jak zrobić wokół siebie hype. I uważam, że jest jeszcze masa przestrzeni, żeby eksperymentować i próbować. Jeśli nikogo nie krzywdzimy, to ja jestem za i będę to zawsze wspierał.

O rezygnacji devils.one:

Było to bardzo duże zdziwienie, ale szybko okazało się, że skład został potraktowany fair, otrzymał slota, co poskutkowało znalezieniem organizacji. Do nikogo więc nie mam pretensji, bo zostało to rozwiązane profesjonalnie, najbardziej ludzko jak tylko się dało. Natomiast nawet sam Zetural mówił w wywiadach – trzy dni przed ogłoszeniem decyzji mieli jeszcze sesję zdjęciową. Oznacza to, że w tym czasie jeszcze wszyscy myśleli, że to będzie funkcjonowało. Decyzja musiała spaść jak piorun – pewni liczyli, że coś się domknie, a ostatecznie nie udało się tego zrobić.

O 2 dywizji. Ultraligi:

Druga liga jest niewielką modyfikacją sytemu, który i tak istniał. Jako producent musimy przynajmniej raz w roku dać możliwość zakwalifikowania się do Ultraligi. Podjęliśmy decyzję, że będzie to możliwe dwukrotnie i tak naprawdę niewiele się zmieniło. Jedynie turniej zamieniliśmy na ligę, co pozwoli na opowiadanie historii, zapoznanie się z zawodnikami. To też odpowiedź na zapotrzebowanie organizacji, które chciałby mieć przestrzeń do treningu dla swoich akademii i jednocześnie testowania młodych talentów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku awansu drugiej drużyny, organizacja będzie musiała podjąć decyzję, która z dywizji wystąpi w najwyższej lidze.

O kończącej się umowie z Riot Games:

Nie mogę zdradzać szczegółów biznesowych, ale powiem tak: w pierwszym roku byliśmy oficjalną ligą, w drugim otrzymaliśmy tytuł mistrzostw Polski, a w czwartym sezonie pozyskaliśmy sponsora tytularnego. Oczywistym jest, że nikt nie chciałby być sponsorem tytularnym przez pół roku czy trzy miesiące, bo tyle trwają rozgrywki. Kolejna kwestia jest taka, że nasza współpraca z Riot Games bardzo się rozwinęła – ludzie tam pracujący to wspaniali goście, wyprodukowaliśmy dla nich film dokumentalny, organizujemy różne projekty jak np. weekend gwiazd, więc mogę jedynie odpowiedzieć w taki sposób: to tylko początek tego, co planujemy razem robić.

Całość audycji poniżej. Bartosz Pawlik pojawił się około minuty 27:15.

Fot. Polsat Games

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze