
Paweł Kowalczyk mistrzem szachowego turnieju #ErasmusDays
Turniej w szachy online organizowany przez Narodową Agencję Fundacji Erasmus+ i Esports Association za nami. Na szczycie podium stanął ostatecznie Paweł Kowalczyk, który bezbłędnie poradził sobie finałowego dnia zmagań.
W turnieju udział wziąć mógł dosłownie każdy. Zapisy były bowiem otwarte i czekały zarówno na najmłodszych fascynatów szachowych, jak i starszych graczy. Choć Erasmus swoje działania kieruje przede wszystkim do uczniów i studentów, tym razem nie wprowadził jednak ograniczeń związanych z uczęszczaniem do placówki edukacyjnej. Na linii startu zameldowało się ponad 200 zawodników nie tylko z Polski, ale również spoza granic naszego kraju.
Koniec końców tytuł mistrza zgarnął Paweł Kowalczyk, który nie przegrał ani jednego spotkania podczas finałowego dnia zawodów. To właśnie do niego trafiła główna nagroda w postaci hulajnogi elektrycznej.
– Udało się. Zawodnicy grali bardzo dobrze, ale starsze pokolenie pokazało, że nadal potrafi grać w szachy! – śmiał się tuż po zakończeniu turnieju triumfator.
– Pierwszy mecz był dla mnie najtrudniejszy. Może nie ze względu na przeciwnika, tylko z uwagi na moje problemy z rozpoczynaniem rozgrywek. Ja po prostu muszę wejść w turniej. Zwycięstwo w pierwszym pojedynku dało mi więc siłę na to, aby spokojnie grać dalej: na luzie, bez stresu i dobrze się bawiąc – kontynuował w wywiadzie po rozgrywkach.
Całość skomentowali mistrz FIDE Kacper Polok oraz Arcymistrz Maciej Klekowski. Ambasadorem rozgrywek został natomiast Maciej “Marianczello” Domin. Za organizację rozgrywek odpowiedzialne było Esports Associations. Narodowa Agencja Fundacji Erasmus+ raz jeszcze postanowiła bowiem promować swoje inicjatywy za pośrednictwem esportu.
Tuż przed startem rozgrywek udało nam się porozmawiać zarówno z Marianczello, jak i Agnieszką Ucińską, Desk Officerem w Sektorze Młodzieży Programu Erasmus+. Oba wywiady przeczytacie poniżej:
- Marianczello: Szachy łączą ludzi ze wszystkich środowisk
- „Liczę na to, że to nie ostatni raz, gdy esport i edukacja pozaformalna krzyżują swoje drogi”