Operator zmorą profesjonalnej sceny VALORANT? Odpowiadają Patitek, zeek, JOOLZ, MOLSI, Starxo, Snowwie, RETO i yaotziN
POLSKI ESPORT
Reportaże
VALORANT

Operator zmorą profesjonalnej sceny VALORANT? Odpowiadają Patitek, zeek, JOOLZ, MOLSI, Starxo, Snowwie, RETO i yaotziN

20.07.2020, 15:48:00

W ostatnich tygodniach często na tapet wyciągany był temat wpływu karabinu snajperskiego na profesjonalne rozgrywki w VALORANT. Operator, czyli odpowiednik AWP, według wielu zawodników jest aktualnie zbyt potężnym orężem, o czym świadczy choćby fakt, że niektóre formacje decydują się w pewnych momentach na zakup nawet trzech Operatorów w jednej rundzie. Gwiazdy pokroju Spencera „Hiko” Martina czy Adila „ScreaMa” Benrlitoma zwracają uwagę, że w strzelance od Riot Games dużo ciężej skontrować wrogiego strzelca wyborowego niż przykładowo w CS:GO. 

W internetowych dyskusjach można przeczytać wiele komentarzy mówiących o tym, że Operator wcale nie jest tak potężny, jak niektórym się wydaje. Trzeba jednak rozróżnić poziom profesjonalny od zwykłych gier rankingowych, nawet na bardzo wysokich rangach. W odpowiednich rękach VALORANTOWA AWP-a może zdziałać naprawdę wiele. Snajperzy grający w obronie mogą niejednokrotnie w pojedynkę przesądzić o losach rundy, a nawet spotkania.

Twórcy gry oznajmili już, że bacznie przyglądają się aktualnej mecie i w przyszłości mogą zdecydować się na zmiany w balansie. Póki jednak dalej znajdujemy się w świecie opętanym przez mordercze Operatory, postanowiliśmy zapytać kilku Valorantowych wyjadaczy o ich opinie na temat aktualnego stanu rzeczy.

Jeśli chodzi o competitive Valoranta, to moim zdaniem obecny stan operatora jest w miarę zbalansowany. Wiadomo, trzeba używać dużo utility, żeby odcinać miejsca, w których zawodnik z Operatorem może być ustawiony, ale w końcu po to te umiejętności są. Ludzie muszą się nauczyć tego gdzie i co trzeba wykorzystać. Musisz przewidzieć, gdzie snajper będzie ustawiony i wykorzystać drona lub inny spell, żeby go stamtąd wykurzyć. Według mnie w VALORANCIE mamy odpowiedni wachlarz umiejętności, żeby kontrować działanie tej broni – mówił nam Patryk „Patitek” Fabrowski.

Operator to zdecydowanie najsilniejsza broń w VALORANT. Jeśli jesteś dobrym snajperem, umiesz się dobrze ustawić pod peek i grasz typowym agentem pod Operatora (np. Jett), to uwierz mi, że sam możesz zmienić oblicze gierki. Kiedy wygrasz pistole, drugą rundę grasz safe, aby grać operatora w trzeciej rundzie, może to doprawdzać do szału drużynę przeciwną. Dobry snajper szuka otwarcia w każdej rundzie. Kiedy po 5/10 sekundach otwarcia rundy grasz już w czwórkę, cała taktyka jak i rotacja idzie się… Takie właśnie zagrania, otwarcia stanowią o wyniku meczu. Dlatego bardzo ważne są entry. Według mnie operator zostanie w przyszłości znerfiony. W jaki sposób myślicie? Wydaje mi się, że po prostu podniosą koszt zakupu do 4800/5000. Podsumowując, każda drużyna, która chce coś osiągnąć, musi mieć w teamie porządnego snajpera – tłumaczył nam z kolei Filip „JOOLZ” Ruszała.

Jedni mówią, że jest za mocny, drudzy, że jest za słaby, ale według mnie Operator jest w dobrym stanie. Ogólnie sporo drużyn gra bez snajperów, ale dobry awper szczególnie na takich postaciach jak Jett, która jest stworzona do grania operatora, może zrobić hyper carry nawet na najlepszych graczy. Ludziom może się wydawać, że snajperka w tej grze jest o wiele prostsza niż w takim csie, bo możesz biegać szybciej, nie słychać zooma itp. Prawda jest jednak taka, że w csie, żeby wykurzyć dobrego snajpera, musisz albo rzucić jakiegoś magicznego flasha, albo modlić się, żeby cię nie trafił. No i przede wszystkim wydaje mi się, że w CS:GO łatwiej jest trafić przeciwnika. W valorancie gość może ci wyskoczyć na bombsite z powietrza, peekować cię z różnych dziwnych pozycji dzięki umiejętnościom, a do tego hitboxy są znacznie mniejsze. Połowa teamcompów najlepszych drużyn polega na poświęcaniu jakiegoś mocnego championa typu Breach, żeby picknąć Jett lub Raze i starać się kupować tę snajperkę kiedy tylko masz na to kasę – kontrował z kolei Aleksander „zeek” Zygmunt.

Przechodząc z CSa do Valoranta, bardzo mocno zwracałem uwagę na to, jaki wpływ na grę będzie miała snajperka. Nie potrafię zliczyć, ile razy irytowałem się przez tę broń w przeszłości. W Valorancie spotkało mnie naprawdę miłe zaskoczenie co do jej działania i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Operator jest po prostu taki, jaki powinien być. Nie jest aż tak mobilny, a chamsko wcelowanych snajperów można bardzo łatwo wykurzyć z danej pozycji – granatem, strzałą czy innymi skillami. Dobra drużyna nie powinna więc mieć problemów, aby odciąć średniej jakości snajperów. Sam Operator wymaga znacznie większych umiejętności niż AWP w kanterze, jednak skillowy gracz wciąż może robić z nią gigantyczną robotę. Przeciwnicy odczuwają to głównie gdy snajper gra którąś z mobilnych postaci jak np. Jett, która potrafi zaskoczyć pozycją i może szybko uciec po strzale. Szczerze mówiąc, przyświeca mi zupełna pustka w głowie gdy myślę o zmianach, które można by przeprowadzić w Operatorze, może ewentualnie dodać słyszalny dźwięk podczas celowania, choć chyba wolałbym, aby zostało tak, jak jest – czyli bardzo dobrze. Skupiłbym się za to bardziej na marshalu, uważam, że jest trochę zbyt tani, jak na to co oferuje – wtórował zeekowi jego kolega z zespołu, Michał „RETO” Silski.

Generalnie, dopóki drużyny się nie ustabilizują i nie zaczną ostro trenować, to ciężko się gra na Operatora po stronie CT. Mamy tutaj ograniczoną ilość skillów oślepiających i grając standard po stronie atakującej, nie zawsze masz jak sprawdzić pozycję po fleszu, gdyż jak już wspomniałem, posiadasz ich 2 max. 4. W mojej opinii cena Operatora powinna zostać zwiększona, aby drużyny po stronie broniącej nie kupowały trzech karabinów snajperskich. To powinna być opcja unikatowa, z której będzie korzystać jeden wyznaczony zawodnik – mówił nam Michał „MOLSI” Łącki.

W porównaniu do CS’a, gracze w Valorant mają o wiele mniej utility do skontrowania Operatora. Zazwyczaj wyrzuca się połowę z nich do zajmowania map czy najważniejszych pozycji na mapie, przez co brakuje już smoke’ów i flashów na samo wejście na bombsite, gdzie i tak czeka na nas Operator. Szczególnie widać to na nowej mapie Ascent. Doskonale zauważył to i użył trener TSM przed finałem z T1 podczas T1 Invitational, przygotowując niesamowitą kontrę na graczy z Operatorami: zagrali Omena i Brimstona, bez Sage. Dzięki temu mogli zajmować środkową część mapy ze smoke’ami Omena, a te Brimstona zostawiali zawsze na wejście na bombsite – wyjaśniał z kolei na konkretnym przykładzie Daniel „yaotziN” Roczniak.

Według mnie AWP nie jest jakoś mega op tak jak w CS:GO. Jest cięższa do wymasterowania i bardzo podobna do tej z 1.6 w strzelaniu. Myślę, że jest zbalansowana, nawet pomimo tego, że nie słychać jej scope’a. Dostępne skille pozwalają stosunkowo łatwo kontrować snajperów, nawet podczas gry competitive – mówił nam kolejny reprezentant THOSE GUYS, Patryk „starxo” Kopczyński.

Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, to wydaje mi się, że na niektórych mapach Operator powinien nawet dostać buffa. Weźmy pod lupę taki Ascent. Snajperzy mogą tam ustawić się w wielu miejscach bardzo statycznie i zawsze znajdą dla siebie przestrzeń. Z drugiej strony na mapie Split są tylko dwa miejsca, w których możesz grać snajperkę. Albo ustawiasz się na A, albo na linkach, które i tak są problematycznym miejscem. Niektóre areny są wręcz skrojone pod graczy operujących karabinem snajperskim, a niektóre wprost przeciwnie. Według mnie powinno to zostać trochę bardziej zbalansowane, bo za kilka tygodni możemy być świadkami mocno jałowej rozgrywki – tłumaczył Gerard „Snowwie” Gołumbiewski. 

O przyszłości Operatora możemy tylko gdybać. Zeek zauważa przykładowo, że wszystko jest tutaj kwestią mocno indywidualną i przywołuje przykład G2, które na każdej mapie gra Jett, aby dać mixwellowi komfort i przestrzeń. Nie jest jednak wcale powiedziane, że taki stan rzeczy utrzyma się na zawsze. Na koniec dnia musimy wszak pamiętać, że gra dalej się rozwija, a my nie wiemy jeszcze, co przyniesie przyszłość i jak na rozgrywkę wpłyną nowe mapy oraz bohaterowie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze