NUTURN Gaming – ponad Niezwyciężonymi

21.05.2021, 15:46:33

NUTURN Gaming – koreański specyfik w najlepszym wydaniu. Mieszanka weteranów, którzy praktycznie ukształtowali nowe pokolenia Koreańczyków grających w FPS-y, oraz młokosów, którzy esportowe szlaki przecierają dopiero w VALORANT. Dlaczego to właśni oni obalili hegemonię Vision Strikers i jako jedyny reprezentant regionu zameldowali się na VCT Masters na Islandii?

Wyjadacze koreańskiej sceny

solo i peri grają już razem od grubo ponad dekady. Zaczynając od drużyny WeMade FOX, gdzie występowali ramię w ramię z obecnym zawodnikiem Vision Strikers – glowem, oraz z trenerami drużyn siostrzanych – termim z Vision Strikers i bailem z TNL Esports. Największe osiągnięcie to triumf w ramach World eSports Masters w 2010 roku, gdzie obecne były takie gwiazdy jak Złota Piątka (już z pashą), albo Fnatic z f0restem i GeT_RiGhTem. W kolejnych latach zespół rywalizował wspólnie bez wsparcia żadnej organizacji, odhaczona została przerwa z uwagi na przenosiny z 1.6 na CS:GO, a zwieńczeniem była mała przygoda z MVP PK.

Po 1.5 roku peri oddzielił się jednak od solo i przeszedł na esportową emeryturę. W 2017 chyba nikt nawet przez moment nie pomyślał, że legendarny duet Azjatów zobaczymy jeszcze kiedyś pod jedną banderą. No, może w ramach jakiegoś showmatchu przed LAN-owymi finałami na ich rodzimym kontynencie.  Sam solo był aktywnym graczem koreańskiego kolektywu do 2019 roku, kiedy to usunął się w cień i wyłonił z niego dopiero po premierze VALORANTA. 

Powstanie Vision Strikers – krótki epizod Lakia’ego

Ostatni skład MVP PK w CS:GO prędko znalazł dla siebie angaż w Valorancie. Od początku ambitną postawą wykazała się organizacja Vision Strikers, która zgarnęła czterech byłych graczy MVP PK w postaci glowa, Rb, k1nga oraz staxa, a do tego siedmioosobowy roster skompletował Lakia (ex-Lucid Dream), a także Zest i Efina, będący perspektywicznymi gwiazdkami strzleanki Riot Games. 

Koncepcja siedmioosobowej kadry trwała jednak zaledwie dziesięć dni. Sztab trenerski po niespełna dwóch tygodniach zrezygnował z tego wariantu i przesunął Efine do Quantum Strikers, a z organizacją pożegnał się wspomniany wcześniej Lakia, który najpewniej nie chciał rywalizować w czymś w  rodzaju akademii VS.. Wówczas połączył on siły ze swoim najlepszym kumplem, Jinxem, oraz paroma utalentowanymi graczami z Korei. 

Skład się nazywał „FA” i wyglądał w następujący sposób: 

  • Lakia,
  • xeta (obecnie Cloud9 Blue),
  • Jinx (obecnie FENNEL),
  • zunba (obecnie F4Q),
  • Esther (wrócił do PUBG, gra w Gen.G).

FA zostało pokonane w pierwszym turnieju LANowym – Clan Masters. Mniej więcej w tym samym czasie powstaje pierwszy skład, który później przerodzi się w Nuturn, złożony między innymi z legendarnego duetu z MVP PK:

  • solo,
  • peri,
  • Suggest,
  • allow,
  • Sound (obecnie APEX PEOPLE).

Pomniejszym sukcesem tego składu było dotarcie do finału ostatniego turnieju pierwszego etapu kwalifikacyjnego do First Strike’a – Clan Battle Act 2, gdzie przegrali ostatecznie z Quantum Strikers rezultatem 0:2. To właśnie wtedy nastąpiła pierwsza i jak się okazało ostatnio zmiana w rosterze grającym jeszcze pod banderą PROPARTY. FA zaliczyło rozpad z uwagi na oferty indywidualne poszczególnych graczy, a Lakia wszedł w buty Sounda.

Proparty -> NUTURN Gaming

Po bardzo nieudanym turnieju First Strike Korea, przegrywając z TNL Esports 1:2, gracze czuli duży zawód i sportową złość. Każdy po tym turnieju chciał strącić koreańskich Niepokonanych i nieoficjalnego mistrza Azji w postaci Vision Strikers. Drużyna solo na początku 2021 roku zmieniła organizację z PROPARTY na NUTURN Gaming, co wynikało z wypełnienia kontraktów z poprzednim pracodawcą.

Debiut pod nową banderą nie wyszedł za dobrze, gdyż w Stage 1 Challengers 1 odpadli z World Game Star po trzech mapach i musieli czekać do na drugi turniej kwalifikacyjny, gdzie już bezproblemowo pokonali Hamtori ZunEJinx w dwóch mapach. W premierowym VCT Masters dotarli aż do wielkiego finału, przegrywając z Vision Strikers 2:3, deklarując, że w następnych  Challengers powalą kolosa koreańskiej sceny.

Stage 2 – awans do Masters w Reykjaviku 

NUTURN Gaming po bardzo łatwych kwalifikacjach i bez straty mapy w fazie grupowej byli postrzegani przez część społeczności jako realne zagrożenie dla Vision Strikers. W tym samym czasie mistrzowie Korei zszokowali cały świat, gdy przegrali z F4Q w trzeciej mapie oraz stracili swoje rekordowe pasmo zwycięstw – 102 mecze bez przegranej z rzędu. Ostatecznie po wygranych spotkaniach ćwierćfinałowych, obie ekipy starły się w półfinale. Batalia zyskała status przedwczesnego finału i stało się praktycznie oczywiste, że będzie to pojedynek, który wyłoni reprezentanta Korei na Islandii. 

Piękne zwycięstwo naznaczone genialną dyspozycją allowa sprawiło, że entuzjaści azjatyckiego Valoranta zaczęli postrzegać Nuturn jako naturalnego następcę VS i jedynego sensownego kandydata do wyjazdu na pierwszy międzykontynentalny LAN. Nawet sam solo przyznał w jednym z wywiadów, że po triumfie z Vision Strikers byli już w 80% pewni, że wygrają finały Challengers. 

Historia pokazała, że solo i tak nie docenił szans swojej formacji. W decydującym starciu zniszczyło wszak Damwon Kia wynikiem 3:0, zostając obecnym mistrzem Korei. Na przestrzeni całego procesu kwalifikacyjnego Nuturn zaprezentowało się jako zespół kompletny i idealnie grający wokół własnych komfortów. Allow popisał się niezwykłą skutecznością w kontekście zdobywania entry, a Lakia stał się gościem, który nie ma problemów z flexowaniem i potrafi zamienić Skye i Sove na drugiego duelistę, co pomogło mu zdobyć tytuł MVP całych zmagań.

***

Z uwagi na widowiskowość gry w Korei wiele osób popada w hurraoptymizm i nakreśla Nuturn jako poważnego kandydata do triumfu na VCT Masters na Islandii. Realnie patrząc ciężko jednak oczekiwać wyrównanej walki z Europą czy Ameryką Północną. Dla Nuturn delikatnym sukcesem będzie z pewnością zostawienie w tyle Brazylijczyków, a formalnością powinien być ewentualny triumf z formacjami pokroju Crazy Raccoon, X10 Esports czy KRÜ Esports. Premierowym rywalem solo i spółki będzie Sharks Esports, z którym zmierzą się 24 maja o godzinie 22:00.

Fot. Nuturn Gaming / Riot Games

Tagi:
Nuturn Gaming Solo VCT Masters Vision Strikers
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze