North znika z esportowej sceny. Duńską organizację zabiła pandemia

North znika z esportowej sceny. Duńską organizację zabiła pandemia

05.02.2021, 12:56:50

Przez cztery lata napędzali rywalizację na duńskiej scenie Counter-Strike: Global Offensive oraz FIFA. Dziś nadszedł ich kres. North, a więc esportowa filia klubu FC Kopenhaga, oficjalnie zakończyła działalność.

Na pierwszy plan w dyskusjach o zamknięciu North bez większych niespodzianek wyszła globalna pandemia COVID-19. To ona zmotywowała Parken Sport & Entertainment oraz Nordisk Film, a więc firmy zarządzające spółką, do porzucenia esportowych ambicji. Z uwagi na problemy w pozyskaniu współinwestorów oba podmioty postanowiły skupić się na swojej podstawowej działalności.

Przykro nam, że musimy teraz zamknąć duńską firmę esportową North, która odcisnęła niezły ślad na międzynarodowej sceniemówi Lars Bo Jeppesen, prezes North i dyrektor Parken Sport & Entertainment.

Przeszukaliśmy rynek, aby wciągnąć jednego lub więcej współinwestorów na pokład projektu, ale niestety nie znaleźliśmy odpowiedniego wsparcia. Stworzenie zrównoważonego biznesu wymaga ciągłych inwestycji. Uważamy więc, że w całości powinniśmy skupić się na naszej podstawowej działalności w FC Kopenhaga, Parken i Lalandia, tak jak Nordisk Film skoncentruje się na rozwijających się planach w branży rozrywkowej – dodaje.

North pojawiło się na salonach w styczniu 2017 roku, powstając u boku duńskiego klubu sportowego FC Kopenhaga. Inwestycję w branżę rozpoczęli zakontraktowaniem składu reprezentującebo w przeszłości Dignitas – kilka miesięcy po ich spektakularnym triumfie na EPICENTER i wspinaczce na drugie miejsce w światowym rankingu. 

Jak się ostatecznie okazało – zespół nigdy nie powtórzył tak znaczących sukcesów. O ile organizacja zaznaczyła swoje miejsce na wielkich turniejach, a w tym pięciu Majorach, największym sukcesem składu CS:GO stał się triumf podczas DreamHack Masters Stockholm 2018. Oprócz tego zespół z Północy kolekcjonował puchary DreamHacków Open. Łącznie zdobył ich cztery.

Były skład North:

  • Nicklas „⁠gade⁠” Gade
  • René „⁠cajunb⁠” Borg
  • Jonas „⁠Lekr0⁠” Olofsson
  • Kristoffer „⁠Kristou⁠” Aamand
  • Denis „⁠grux⁠” Gutaj
  • Mathias „⁠MSL⁠” Lauridsen (lista transfer)
  • Philip „⁠aizy⁠” Aistrup (lista transfer)
  • Jimmy „⁠Jumpy⁠” Berndtsson (trener)

– Wciąż nie jest pewne, kiedy nastąpi otwarcie rynku po COVID-19, a bez tego nie odzyskamy klientów. W esporcie i grach wciąż istnieje potencjał, ale horyzont czasowy jest długi i niepewny, a według naszej oceny pandemia przesunęła go o dalsze lata. Zarówno esport, jak i cała branża sportowa mocno ucierpiał finansowo – zakończył Lars Bo Jeppesen.

Choć dywizję FIFA ze względu na szereg formalnych procedur przejął klub FC Kopenhaga, główny zespół CS:GO, a także jego akademia muszą obejść się ze smakiem. Jak wynika ze słów zawodników, dotychczasowi reprezentanci North otrzymali pozwolenie na rozpoczęcie poszukiwań nowych możliwości.

Ze względu na obecne okoliczności pozwolono mi szukać innych opcji. Chociaż przykro mi z powodu zamknięcia North, jestem również zmotywowany, aby udowodnić, że mam to, czego potrzeba, aby konkurować na najwyższym poziomie. Mam doświadczenie, dyscyplinę i wielkiego ducha – podsumował sprawę René „cajunb” Borg, zawodnik związany z organizacją od 2019 roku.

Fot. DreamHack / Adela Sznajder

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze