Co słychać w Narodowej Drużynie Esportu? Polacy wylecą do Izraela, Korei i na Węgry

28.07.2021, 12:38:54

Narodowa Drużyna Esportu szykuje się do podboju międzynarodowych turniejów esportowych. Nim jednak biało-czerwona kadra wyśle swoich reprezentantów na szereg istotnych zawodów, czekają nas wewnętrzne kwalifikacje.

Okazji do rywalizacji na międzynarodowym szczeblu będzie niemało. Polscy esportowcy pod szyldem Narodowej Drużyny Esportu wezmą bowiem udział w co najmniej trzech reprezentacyjnych przystankach.

Po pierwsze – biało-czerwoni wezmą udział w światowych finałach International Esports Federation na platformach PES 2021 i TEKKEN 7, a także Counter-Strike: Global Offensive. Od 19 do 20 sierpnia odbywać się będą krajowe eliminacje w pierwsze z dwóch wymienionych tytułów. 

Jeśli chodzi o sekcję CS:GO – przedstawiciela Polski wyłoni Erbud University Esports EDU. Wystawienie formacji złożonej z zawodników AZS wynika z charakteru rozgrywek, w których dotychczas nie brały udziału drużyny ze ścisłej czołówki. O bilet do Izraela wciąż biją się Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Na horyzoncie pojawiły się również powracające do żywych rozgrywki V4 Future Sports Festival. Zawody odbędą się w dwóch dyscyplinach: Counter-Strike: Global Offensive i FIFA. Decyzja o sposobie wyłaniania krajowych reprezentantów zostanie ogłoszona w niedalekiej przyszłości.

Żeby tego było mało, Polska wyśle swoich reprezentantów na światowe finały World eSports League 2021. Te odbędą się w grudniu w Seulu. Na miejscu zobaczymy sekcję PUBG, która przebrnie przez krajowe kwalifikacje, a także gracza TEKKEN 7 wyłonionego przy okazji eliminacji. 

Zeszłoroczne rezultaty zawodników Narodowej Drużyny Esportu sprawiły, że Polska jest najwyżej sklasyfikowanym uczestnikiem mistrzostw pod względem dyscyplin indywidualnych spośród krajów europejskich. Niefortunnie biało-czerwoni nie mogli udowodnić jednak swojej wysokiej formy podczas finałów w zeszłym roku, gdyż te z uwagi na globalną pandemię zostały odwołane.

Mamy nadzieję, że podobnie świetne rezultaty czekają nas także pod koniec bieżącego roku – izraelskie Ejlat ma wówczas gościć finalistów Esportowych Mistrzostw Świata IESF 2021 mówi Mariusz Klimowicz, przedstawiciel Esports Association kierującego Narodową Drużyną Esportu.

Andrzej Duda, FIFA i Narodowa Drużyna Esportu. O co właściwie chodzi?

Narodowa Drużyna Esportu (NDE) to projekt zainicjowany w kwietniu 2019 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Reprezentacja powołana przez Prezydenta to jedna z pierwszych oficjalnych esportowych drużyn narodowych w Europie. Na początku sierpnia 2019 roku Kancelaria Prezydenta RP powierzyła Esports Association zadanie kontynuowania i dalszego zarządzania inicjatywą NDE.

Jeżeli możemy mówić, że szachy czy brydż sportowy są sportem, to e-sport, który niezwykle rozwija zdolności manualne i refleks gracza, bez wątpienia także można zaliczyć do dziedzin sportowych stwierdził Prezydent RP, inaugurując powstanie projektu.

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Tagi:
Narodowa Drużyna Esportu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze