Major w Szwecji zagrożony? Władze PGL zabierają głos

Major w Szwecji zagrożony? Władze PGL zabierają głos

13.07.2021, 18:15:22

Czarne chmury zawisły nad zaplanowanym na jesień tego roku PGL Majorem w Sztokholmie. Jak podaje portal expressen.se, nie można wykluczyć, że największy turniej Counter-Strike’a od września 2019 roku zostanie przeniesiony ze Szwecji do innego państwa, a wszystko przez władze, które nadal nie wydały zgody na to, by impreza była traktowana jako wydarzenie sportowe. – Czas się kończy i niestety jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć decyzję o relokacji – mówił Silviu Stroie, prezes firmy PGL.

Minęło zaledwie kilka dni od informacji o przeniesieniu The International 10 ze Szwecji do Rumunii, a już dziś docierają kolejne niepokojące sygnały dla wszelkich entuzjastów esportu rodem ze Skandynawii. Firma PGL przyznała, że organizacja eventu w Sztokholmie stoi pod znakiem zapytania i nie można wykluczyć, że pierwszy Major w CS:GO od czasu zakończenia StarLadder Berlin Major 2019 odbędzie się jednak w innym kraju. Wszystko za sprawą tego, że esport nie jest traktowany przez szwedzkie władze jako element sportu czy kultury.

W praktyce oznacza to przede wszystkim, że zawodnicy, którzy mieliby przyjechać do Szwecji, musieliby zorganizować wcześniej wizy w standardowym trybie. Z uwagi na pandemie COVID-19 czas oczekiwania mógłby być zbyt długi i część graczy prawdopodobnie nie dałaby rady zameldować się w Sztokholmie przed rozpoczęciem zmagań na najbardziej prestiżowym evencie od dwóch lat.

Nie ma nowych wiadomości od szwedzkiego rządu, w każdej chwili możemy podjąć decyzję o przeniesieniu Majora ze Szwecji. Wciąż mamy nadzieję na uzyskanie zwolnienia, o które poprosiliśmy, aby wprowadzić graczy, ale nie ma żadnych sygnałów, czy tak się stanie, czy nie – napisał w e-mailu do redakcji expressen.se Silviu Stroie, dyrektor generalny PGL.

Komunikat wydał również Szwedzki Związek Sportów Elektronicznych, który apeluje do odpowiedzialnych ministrów. – Odwołanie kolejnego dużego eventu przyczyniłoby się to do znacznego obniżenia reputacji organizacji dużych międzynarodowych turniejów esportowych w Szwecji. Tym listem pragniemy wezwać odpowiedzialnych ministrów, ministerstwa i komisje, aby dotrzymali złożonych obietnic i wdrożyli zmiany wymagane dla wydarzeń e-sportowych, które mają zostać wdrożone w Szwecji – czytamy w komunikacie podpisanym między innymi przez Jonathana „Loda” Berga, CEO Alliance i dyrektora generalnego Ninjas in Pajamas – Hichama Chahine.

Ninjas in Pyjamas zaapelowało do rządu również za sprawą mediów społecznościowych nagłaśniając tym samym sprawę.

Fot. PGL

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze