Kompan Tabasko wykluczony z finału włoskiej ligi: „Jestem pewny, że mimo to wygramy”
League of Legends
Newsy
POLSKI ESPORT

Kompan Tabasko wykluczony z finału włoskiej ligi: „Jestem pewny, że mimo to wygramy”

17.03.2020, 17:02:00

YDN Gamers Wojciecha „Tabasko” Kruzy podejdzie do wielkiego finału włoskiej PG Nationals w osłabionym składzie. Strzelec zespołu otrzymał dwutygodniowy zakaz uczestnictwa w rozgrywkach. Powód? Obstawienie meczu z sierpnia 2019 roku.

Na podstawie śledztwa przeprowadzonego przez pracowników PG Nationlas Lauri „Endz” Tarkus, a więc gracz pełniący rolę AD Carry w YDN Gamers, otrzymał dwutygodniową blokadę na przystępowanie do oficjalnych zmagań Riot Games.

Oficjalnym powodem wykluczenia Tarkusa jest to, że Estończyk na przestrzeni ostatniego roku wziął udział w zakładzie bukmacherskim League of Legends. Kłóci się to z filozofią Riot Games i bezpośrednio łamie podpisany przez zawodnika regulamin, a dokładniej punkt 5.2.15:

 „Żaden menedżer drużyny / gracz lub członek ligi nie może brać udziału, bezpośrednio ani pośrednio, w zakładach lub grach hazardowych dotyczących wyników dowolnego turnieju lub gry League of Legends na całym świecie.”

Po ostatnim tygodniu regularnego sezonu PG Nationals przedstawiciele ligi otrzymali powiadomienia od uczestników dotyczące zachowania YDN w ostatnich trzech meczach. PG Esports wraz z Riot Games przeprowadziły dochodzenie w celu wyjaśnienia takiego zachowania i doszły do ​​wniosku, że nie ma elementów pozwalających stwierdzić naruszenie przepisów – piszą organizatorzy oficjalnym oświadczeniu.

Z wywiadów przeprowadzonych podczas dochodzenia dowiedzieliśmy się jednak, że jeden z zawodników, Lauri „Endz” Tarkus, obstawiał zakłady na profesjonalne mecze League of Legends (np. LEC, LCK) w ciągu ostatnich 12 miesięcy, kiedy rywalizował w  ERL. Zakłady na mecze ligowe, będąc częścią ekosystemu, nie są dozwolone przez przepisy ERL i PG Nationals i są surowo karane. Po dalszym dochodzeniu i dyskusji na poziomie globalnym, oceniając historie spraw i podobne przykłady, wydaliśmy karę – czytamy dalej

Jak dowiedziała się nasza redakcja, Endz w sierpniu 2019 roku obstawił pojedynek w amerykańskim LCS. Od zajścia minęło więc blisko osiem miesięcy.

O komentarz na temat całego zajścia poprosiliśmy członka zespołu, Wojciecha „Tabasko” Kruzę:

Od początku ligi obserwowaliśmy niechęć ze strony innych drużyn ze względu na to, że w składzie mieliśmy tylko jednego Włocha. Uczestnicy rozgrywek już wcześniej donosili więc na nas organizatorom. Nie uważam oczywiście, że gracze mogą brać udział w zakładach bukmacherskich, ale karanie zawodnika tuż przed finałem, który odbywa się w marcu 2020 roku, za obstawienie wyniku meczu z sierpnia 2019 uważam za absurdalne. Tym bardziej że chodzi o spotkanie LCS – mówi nam polski leśnik.

Jestem pewny, że mimo to wygramy finał. Obiecuję, że opowiem o wszystkich sytuacjach, które miały miejsce w lidze, już po zakończeniu splitu, ponieważ nie chciałbym w tym momencie otrzymać wykluczenia czy też kary od organizatorów – kontynuuje Kruza.

Ze względu na nietypową sytuację YDN Gamers nie może aktualnie wzbogacić składu o nowego zawodnika. Zespół ma więc dwie opcje. Pierwszą z nich jest wysłanie rezerwowego do lasu, by Tabasko mógł przejąć rolę strzelca. Drugą – rezerwowy, którego domeną jest górna aleja, przejmie rolę Tarkusa. Zawodnik znad Wisły zapewnia, że przez najbliższe dni drużyna będzie testować oba warianty i wybierze ten bardziej komfortowy.

Półfinałowe zwycięstwo nad Samsung Morning Stars zapewniło YDN Gamers awans do tzw. Play-Inów European Masters. Jeśli jednak formacja Polaka zapisze na swoim koncie również wygraną finału włoskiej ligi – europejskie rozgrywki rozpocznie od właściwej części zmagań. W bitwie o mistrzostwo PG Nationals 2020 i skróconą drogę po puchar EU Masters Kruza i jego kompani zmierzą się z Racoon – play-offowymi pogromcami Cyberground Gaming i Outplayed. Potyczkę zaplanowano na 29 marca.

Fot. Frenzy / Lolek i Kawunia