Jak szachowe uniwersum zawładnęło internetem?

14.04.2021, 19:06:07

Zastanawiacie się jaka jest najpopularniejsza dyscyplina esportowa w 2021 roku? League of Legends? Może CS:GO? Lub jakiś nowy Battle Royale? Nic z tych rzeczy. W ostatnich miesiącach polską siecią trzęsą szachy, których internetowa formuła spełnia wszystkie aspekty dyscypliny esportowej, więc tak też należy ją nazywać. Skąd wziął się ten fenomen i kto w dużej mierze przyczynił się do tej eksplozji popularności? Trzymajcie się foteli, bo zabierzemy was w podróż przez bardziej szalone uniwersum niż to rodem ze Szkolnej 17.

Szachowe uniwersum jest trochę jak nasz przytulny Układ Słoneczny. Jego najjaśniejszą i jedyną prawdziwą gwiazdą jest bowiem gość, który w mgnieniu oka przeszedł drogę od “mistrzyni Radomska” do zaklinacza serc streamerek. I wszystko tu się wokół niego kręci. Fenomen, którego nie zrozumie ten, który nie da się wciągnąć na orbitę tego wycinka wszechświata – Bartosz “xntentacion” Rudecki.

Zanim jednak o Bartoszu, warto wspomnieć o tych, którzy przyczynili się do szachowej eksplozji w gronie polskich laików. A pierwszy większy skok popularności miał miejsce podczas legendarnego już pojedynku dwóch tęgich głów. Pod koniec ubiegłego roku swoje figury na szachownicę wystawili bowiem samozwańczy arcymistrzowie. Królowie ostrych debiutów. Twórcy przełomowych technik, jak chociażby “ucieczka Szabli” czy też “PAT Tacikiewicza”. Witold, znany jako Gucio i Paweł zwany delordem stoczyli kilka partii, które w szczytowym momencie śledziło przeszło dwadzieścia tysięcy widzów. Wtedy mogło się wydawać, że szachowy fenomen sięgnął sufitu. To jednak był zaledwie początek.

I jaki wspomniana dwójka ma związek z Bartoszem? Ten raczkujący wtedy streamer wyciągnięty z otchłani Twitcha przez Lewusa odpowiadał za wyniki jednej ze stron. W grudniu grał w szachy dla dziesięciu osób, dziś śledzą go dziesiątki tysięcy. Polski internet nie pamięta tak szybkiego wzrostu popularności, a za tą stoi zwykła szczerość i prawdziwość. 

Jego uwaga i widownia stały się tak cenne, że najpopularniejsi szachowi streamerze wkroczyli do uniwersum, aby ugryźć kawałek tego chleba. I właśnie w ten sposób otrzymaliśmy jedną z sióstr Botez, której naturalnym środowiskiem stał się green screen z polską flagą w tle oraz rodzime przeboje na słuchawkach, do których Alexandra wymyślała kolejne choreografie. Dziś tańce do polskich klasyków stają się jej streamerskim rytuałem, no ale co tu się dziwić. Demografia nie kłamie – większość jej widzów to przecież Polacy. Jest jeszcze druga siostra Botez, jednak ta nie wydaje się aż tak przebojowa.

Uniwersum pęka także w szwach od innych person walczących o uwagę polskiej publiki. Wyróżniamy chociażby Annę ze Szwecji czy jedną z ulubienic Polaków – Nemo. Uwierzcie, jeśli ktoś mieszkający w Toronto uczy się na pamięć tekstu utworu “Wino Wino”, to znak, że jeśli raz chwycimy Pana Boga za nogi, już nigdy nie zechcemy go puścić. Aż strach pomyśleć, co będzie następne.

Uniwersum nie byłoby też takie same, gdyby nie cudowny ruch społeczny “ZBYCHOLUDÓW”. Jego ojcem jest arcymistrz Zbigniew Pakleza – człowiek kultury, idol dżentelmenów, patron kwiatu polskiej młodzieży. Ten z pozoru niewinnie wyglądający szachista to jednak wulkan energii i osobowość ponadczasowa. Jego transmisję śledzą tysiące internautów, a on sam zjadł rap scenę nawijając na feacie u Komila.

Wiesz, że osiągnąłeś sukces, kiedy gość, który w swoim prime zajmował drugie miejsce w rankingu szachów klasycznych – arcymistrz Hikaru Nakamura – nazywa Cię „polskim xQc” i zaprasza na partyjkę. My, widzowie, za każdym razem myślimy sobie, że więcej zrobić się już nie da. Wtedy jednak xntentacion wychyla się zza rogu i rzuca planem, który wkrótce ustanawia kolejne rekordy i wynosi poprzeczkę wyżej niż kiedykolwiek.

Przez uniwersum przewinęło się wiele innych postaci, a wszystkich z nich nie będziemy w stanie wymienić, bo zabraknie nam czasu antenowego. Wspomnimy tylko, że fenomen zwany xntentacion zwrócił uwagę arcymistrza Parisa Platynova, Jakuba Pateckiego i mnóstwa innych osób, a to dopiero początek. 

Dlaczego piszemy o tym wszystkim właśnie dzisiaj? Bo 14 kwietnia powinien stać się ustawowym dniem wolnym od pracy. Dziś bowiem swoje urodziny świętuje xntentacion. A już w najbliższy piątek o godzinie 21:00 najważniejsze osoby, które pojawiały się na transmisjach Rudeckiego wezmą udział w turnieju urodzinym. Wydarzeniu, jakiego Twtich dotąd nie widział. Najbardziej przebojowi szachiści internetu zmierzą się w parach w formule Hand and Brain. 

Pełną listę informacji dotyczących szachowego turnieju stulecia znajdziecie pod tym adresem. Sam turniej będziecie mogli natomiast oglądać w tym miejscu.

Plakat promujący wydarzenie Birthday HandBrain organizowane przez Bartosza Rudeckiego

Fot. facebook.com/KochamSzachy / instagram.com/fake_chess_coach / twitch.tv/bigos

Tagi:
bigos Botez Nemo szachowe uniwersum xntentacion ZBYCHOLUDY
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Weszłossie
Weszłossie
6 miesięcy temu

Ale gówno post

Marian
Marian
6 miesięcy temu

Dziękuję za rzetelny artykuł. Pozdrawiam serdecznie. Idę spać zara bo na szusto do roboty.

Bartek
Bartek
6 miesięcy temu

Ale mrozi

AgnetSwisz
AgnetSwisz
6 miesięcy temu

Koks artykuł, gitem jesteś

Oooo
Oooo
6 miesięcy temu

👽Zbycholudy👽

Ostatnio edytowany 6 miesięcy temu przez Oooo
Rafał
Rafał
6 miesięcy temu

Ja szachami zainteresowałem się dzięki Marianczello