Jactroll opuszcza Vitality i wraca do LEC. „Widać było, że w Origen brakuje silnego głosu”
League of Legends
Newsy
POLSKI ESPORT

Jactroll opuszcza Vitality i wraca do LEC. „Widać było, że w Origen brakuje silnego głosu”

14.07.2020, 16:02:08

Największy powrót od czasów wskrzeszenia Łazarza właśnie stał się faktem. Po kilku tygodniach przerwy od profesjonalnej gry na europejskie salony wraca Jakub „Jactroll” Skurzyński, który w drugiej części sezonu zasadniczego LEC przywdzieje trykot Origen. Dla wspierającego znad Wisły jest to również definitywne zakończenie niemalże trzyletniej przygody pod banderą Vitality. 

Były reprezentant takich formacji jako AGO Gaming czy Katastrofa Awionetki dołączył do Vitality w grudniu 2017 roku, na mocy transferu definitywnego z Giants Gaming. Wraz z nim szeregi „Pszczółek” zasilił wtedy również Erberk „Gilius” Demir, Daniele „Jiizuke” di Mauro i Amadeu „Attila” Carvalh, którzy do spółki ze Skurzyńskim święcili triumfy podczas takich trzynastego sezonu Orange SuperLigi czy letniej edycji europejskiego Challenger Series. Jactroll i jego kompani po wywalczeniu slota w EU LCS związali się dodatkowo z Lucasem „Cabochardem” Simon-Mesletem i polskim szkoleniowcem Jakobem „YamatoCannon” Mebdim.

W koszulce Vitality Jactroll zajmował kolejno czwarte, trzecie i 5-6 miejsce w europejskim rozgrywkach najwyższego szczebla. Pod koniec 2018 roku zadebiutował z kolei na mistrzostwach świata w League of Legends, podczas których jego formacja zajęła trzecie miejsce w grupie B i tym samym nie awansowała do fazy pucharowej imprezy w Korei Południowej.

2019 rok nie był dla Vitality szczególnie udany. Zarówno wiosną, jak i latem, formacja dowodzona przez Jactrolla nie potrafiła odnaleźć formy z poprzednich miesięcy. W rezultacie na przełomie 2019 i 2020 zespół przeszedł szereg roszad kadrowych. Pod banderą francuskiej organizacji zgromadzili się tacy zawodnicy jak Lucas „Saken” Fayard, Duncan „Skeanz” Marquet, Markos „Comp” Stamkopoulos, Marcin „selfie” Wolski czy Pierre „Steeelback” Medjaldi, który w niektórych spotkaniach zastępował właśnie polskiego supporta. Odejście Yamato i nieudane transfery, spowodowane między innymi kłopotami z wizą dla Aljoša „Milicy” Kovandžića, przesądziły o tym, że Vitality jeszcze bardziej pogrążyło się we własnych problemach.

Przed rozpoczęciem letniego splitu LEC do Vitality został sprowadzony Labros „labrov” Papoutsakis, który wcześniej występował w niemieckim BIG. Początkowo wydawało się, że Grek i Jactroll będą na zmianę występować w wyjściowej piątce, jednak ostatecznie okazało się, że dni Polaka w szeregach francuskiej organizacji są po prostu policzone.

Dziś oficjalnie potwierdzono, że w najbliższy weekend Jactroll zadebiutuje w barwach Origen. Jego nowy pracodawca podobnie jak Vitality nie zaliczył szczególnie udanego startu w letniej edycji LEC i pomimo zwycięstw z G2 czy Fnatic ma aktualnie bilans 4:5. W organizacji należącej do Astralis Group Skurzyński zastąpi Mitchella „Destiny” Shawa. Australijczyk dołączył do OG na początku 2020 roku i pomógł swojej formacji w zajęciu czwartej lokaty podczas play-offów LEC.

W nowym zespole Jactroll ponownie spotka się ze swoim byłym trenerem z Giants Gaming, André „Guilhoto” Guilhoto. To właśnie pod batutą Portugalczyka Polak wznosił trofeum regionalnej ligi hiszpańskiej i świętował awans do EU LCS.

Szalenie trudno jest oceniać zmiany w drużynach czysto organicznych, a do takich niewątpliwie zaliczyłbym Origen w 2020 roku. Z punktu widzenia trzeciej osoby widać było jednak, że w zespole brakuje momentami silnego głosu i Jactroll z pewnością do takowych się zalicza. To przede wszystkim wyśmienity shotcaller. Pozostaje jednak kwestia formy indywidualnej i zgarnia z Upsetem, który historycznie wymagał bardzo specyficznych wspierających. Elias jest jednak stylistycznie całkiem podobnym do Compa, więc Jakub z pewnością przeszedł już chrzest bojowy w Vitality – tłumaczył nam komentator oraz ekspert Polsat Games, Michał „myha” Francuz.

Aktualny skład Origen: 

  • Barney „Alphari” Morris
  • Andrei „Xerxe” Dragomir
  • Erlend „Nukeduck” Våtevik Holm
  • Elias „Upset” Lipp
  • Jakub „Jactroll” Skurzyński
  • André „Guilhoto” Guilhoto (trener)

Fot. Riot Games / Michał Konkol

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze