Brazylijscy esportowcy oskarżeni o molestowanie i nękanie. Na liście m.in. fnx

08.01.2021, 08:39:23

Cień oskarżeń padło na wielu reprezentantów brazylijskiej sceny esportowej. Molestowanie seksualne lub przemoc psychiczną zarzuca się przedstawicielom scen Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends czy Rainbow Six: Siege. Na czarnej liście znalazł się m.in. Lincoln “fnx” Lau.

Sprawę napędziła we wtorek 5 stycznia tatuażystka Daniela Li, powracając do sytuacji sprzed siedmiu lat. Oświadczyła wówczas, że Gabriel „MiT” Souza – były zawodnik i trener League of Legends oraz oficjalny komentator Riot Games zmusił ją do uprawiania seksu oralnego w jej własnym samochodzie. 

MiT automatycznie został odsunięty od realizacji brazylijskich mistrzostw kraju, choć twórcy gry nie powiedzieli jasno, że ma to związek z seksualnym molestowaniem. Sam esportowiec przyznał się jednak do winy, publikując na Twitterze przeprosiny.

Odwaga pierwszej ofiary zmotywowała wiele dziewcząt oraz chłopców do dramatycznych zwierzeń. Tylko od wtorku do środy na Twitterze pojawiło się dziesięć raportów z oskarżeniami. Wśród ofiar znalazły się głównie kobiety.

Zarzuty skierowano w stronę przedstawicieli wielu dyscyplin esportowych. Na czarnej liście znalazł się Rafael “mav” Loureiro – trener sekcji Rainbow Six: Siege w Teamie Liquid; Filipe „pancc” Martins – gracz CS:GO w Sharks Esports; Thiago „tinowns” Sartori – zawodnik League of Legends w paiN Gaming;  Guilherme Henrique „Kake” Braga Morais – były już trener LoL-a w Flamengo Academy; czy też Lincoln “fnx” Lau – zwycięzca dwóch Major CS:GO grający aktualnie w barwach Imperial Esports.

Pancc został oskarżony o nękanie dziewczyn w sieci. Kake miał z kolei wykorzystywać swoją pozycję, żądając od szkolonych zawodników nagich zdjęć w zamian za trening i udział w projektach. W obu przypadkach sprawa dotyczy nieletnich. Oskarżenia wytoczyły bowiem dziewczęta oraz chłopcy w wieku od 15 do 17 lat.

Zarzuty wobec tinownsa i mava skierowały z kolei ich byłe partnerki, podkreślając przede wszystkim nadużycia, do których dopuścili się podczas zakończonych już związków. Ich szeroki zakres sięga od aktów psychicznego nękania, aż do fizycznej agresji. Fnx miał natomiast bez zgody ofiary opublikować w sieci film wideo o treści seksualnej. W świetle prawa stanowi to przestępstwo w rozumieniu artykułu 218-C brazylijskiego kodeksu karnego (zawartego w ustawie nr 13.718 z 2018 r.).

***

Sprawę szeroko zaczęła naświetlać redakcja TechTudo. To ona zgłosiła się do producentów gier, prowokując ich do wydania stosownych oświadczeń. Po kilku dniach od oskarżenia MiTa przedstawiciele Riot Games odpowiedzieli:

Riot Games odrzuca wszelkie akty nękania, rasizmu, uprzedzeń i wyrażania nienawiści w swoich grach, poza nimi oraz w społeczności. Takie zachowanie jest sprzeczne z wartościami firmy. Odnosząc się do doniesień, które miały miejsce od 5 stycznia na Twitterze, studio informuje, że jest świadome zaistniałej sytuacji i utrzymuje już kontakt z organizacjami CBLOL w celu śledzenia jego decyzji – czytamy.

Ubisoft odpowiedzialny za Rainbow Six: Siege stroni od komentarza do czasu zakończenia śledztwa. Dziennikarze TechTudo nie zdołali skontaktować się natomiast z Valve.

***

Nie tylko MiT przyznał się do winy. Na publiczne przeprosiny zdecydowali się Kake, pancc oraz Mav, automatycznie zbierając żniwo swoich poczynań. Każdy z nich został zwolniony lub opuścił reprezentowany do tej pory klub. tinowns przeprosił za pośrednictwem platfomy Twitch, otrzymując jednocześnie płatne subskrypcje… Nadal reprezentuje paiN Gaming. fnx oraz jego Imperial Esports milczą.

Fot. ESL / Helena Kristiansson
Tagi:
fnx Kake mav MiT pancc tinowns
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze