Cel pierwszy – PES, cel drugi – FIFA. Reprezentacja PZPN-u coraz bliżej

27.09.2019, 15:51:00

Co prawda Zbigniew Boniek obiecał, że reprezentację Polski w esporcie powoła jeszcze w sierpniu, ale dziś dowiedzieliśmy się, że eliminacje do kadry w PES 2020 mają wystartować dopiero w październiku. Finalny skład ma zagrać w kwalifikacjach do UEFA eEURO 2020 i będzie to pierwszy cel w funkcjonowaniu kadry PZPN. Później gracze konkurencyjnej FIFY zagrają w FIFA eNations Cup.

Lipcowy Tweet prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej był szokiem nie tylko dla społeczności graczy, ale i pozostałych środowisk. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej Boniek twierdził, że esport jest świadectwem pewnej patologii, a teraz podmiot przez niego zarządzany sam zamierza działać w branży.

Po pamiętnym wpisie prezesa nastąpiła jednak cisza i trudno było wyciągnąć jakiekolwiek informacje na temat nadchodzącego projektu. Wiadome tylko było, że funkcjonować ma w dwóch najpopularniejszych grach piłkarskich. Wszystko spowodowane jest rozgrywkami, które planują UEFA i FIFA. – Drużyna powołana przez Polski Związek Piłki Nożnej jako jedyna będzie uprawniona do rywalizacji w eliminacjach do dwóch międzynarodowych turniejów efutbolowych – w eEURO 2020, organizowanym przez UEFA, oraz FIFA eNations Cup pod egidą światowej federacji piłkarskiej – czytamy na stronie PZPN-u.

W październiku mają wystartować eliminacje do kadry PZPN, a jej finalny skład powalczy o awans do UEFA eURO 2020, czyli pierwszych mistrzostw Europy, do których przestąpią przedstawiciele wszystkich federacji piłkarskich na kontynencie. Turniej finałowy odbędzie się na stadionie Wembley na początku lipca 2020 roku.

Później przyjdzie czas na rozgrywki FIFA eNations Cup, które są częścią cyklu FIFA 20 Global Series. Zmagania rozpoczną się w internecie, a zakończą na finałach stacjonarnych. PZPN nie zamierza jednak poprzestawać udziale we wspomnianych imprezach, bo planuje również mecze towarzyskie i organizacje własnych formatów turniejowych.

A dlaczego związek angażuje się w esport? – Polski Związek Piłki Nożnej docenia potencjał eFutbolu, traktując go jako nowy element wspierający rozwój piłki nożnej i utrzymujący zainteresowanie tą dyscypliną. W gry z serii FIFA oraz PES grają codziennie tysiące młodych ludzi w Polsce i chcemy, aby oni również dołączyli do społeczności piłkarskiej w naszym kraju. Jest to nowy rodzaj konsumowania piłki nożnej i chcemy się w niego jako federacja mocno zaangażować – tłumaczy Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN.

Na ten moment nie ogłoszono kto w Polskim Związku Piłki Nożnej odpowiadał będzie za sekcję esportową, ale wiadomo, że w ostatnim etapie rekrutacji wzięły udział osoby dobrze znane na rynku – między innymi Jarek „RDK” Radzio, komentator i były gracz, czy też Bartek „Bartas” Tritt – medalista mistrzostw świata i Europy.

Fot. PZPN

Tagi:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze